yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNiespełniające norm ogórki szturmują rynek. Ten kraj wysyła do Polski coraz więcej...

Niespełniające norm ogórki szturmują rynek. Ten kraj wysyła do Polski coraz więcej towaru

Ogórki, które usiłowano sprowadzić ze wschodu, zostały odesłane do nadawcy. Towar nie spełniał wymagań. Wykryto w nim wysoki poziom pozostałości. Warzywo stwarzało ryzyko dla konsumentów.

Ogórki z Rosji odesłane do nadawcy. Czemu?

Ogórki, które usiłowano wprowadzić na polski rynek z Rosji, zostały odesłane do nadawcy. Towar nie spełniał wymagań i stwarzał potencjalne ryzyko dla zdrowia konsumentów. Kontrola, która miała miejsce na granicy, wykazała wysoki poziom pozostałości środków ochrony roślin. Zgodnie z komunikatem, omawiana partia nie przekroczyła granicy. Co za tym idzie, niepewne ogórki nie pojawiły się na żadnym z lokalnych rynków hurtowych.

Jaką substancję wykryto w ogórkach z Rosji?

Tak jak wspominaliśmy, ogórki eksportowane z Rosji nie zostały przepuszczone podczas kontroli granicznej z uwagi na wysoki poziom pozostałości pestycydów. Substancją, którą wykryto w towarze, okazał się Dichlorvos. Szeroko stosuje się ją w insektycydach. Głównie do zwalczania szkodników, ale też do zabezpieczenia warzyw przed owadami w okresie przechowywania. Maksymalny poziom, który obowiązuje polskich producentów to 0,01 mg/kg – ppm. W rosyjskich ogórkach wykryto z kolei 0,17 ± 0,085 mg/kg – ppm.

Ile ogórków z Rosji sprowadzono już do Polski?

Warto raz jeszcze podkreślić, że ogórki z Rosji stwarzały potencjalne ryzyko dla zdrowia konsumentów. Proceder trwa jednak nie od dziś, a towar ze wschodu napływa do Polski w zdecydowanie większych ilościach. Omawiana partia to zaledwie kropla w morzu. W ramach przypomnienia, import ogórków z Rosji wyniósł w 2023 roku 7,93 tys. ton. W dwóch pierwszych miesiącach 2024 roku do kraju sprowadzono natomiast 1,14 tys. ton towaru. Proceder był kontynuowany również w marcu 2024 roku. Wówczas zaimportowano z Rosji 1,54 tys. ton ogórków.

Pozostaje pytanie… Kto na to wszystko pozwala?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: RASFF / GUS

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl