yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościNikt już nie chce starych ziemniaków, a ile kosztują młode w lipcu...

Nikt już nie chce starych ziemniaków, a ile kosztują młode w lipcu 2024 roku?

Cena młodych ziemniaków jest zależna od ilości towaru na rynku w danym momencie dnia. Niezmiennie najdroższe są odmiany o jasnej barwie miąższu. Najtańsze pozostają natomiast ziemniaki o żółtym zabarwieniu. Jakie są ceny młodych ziemniaków w lipcu 2024 roku? 

Sezon na polskie, młode ziemniaki rozpoczął się już w poprzednich miesiącach. Początkowo krajowi producenci zmagali się z dość dużą konkurencją ze strony towaru importowanego do Polski. Nawet z kilku różnych kierunków. Niemniej, wraz z biegiem czasu, ilość lokalnych ziemniaków wzrastała, a sprowadzane produkty znikały. Zdecydowanie najdłużej utrzymały się młode ziemniaki z Cypru, ale i one w ostatnich dniach nie są zauważalne na rynku.

Warto jednak zauważyć, że podaż krajowych, młodych ziemniaków wciąż nie jest stabilna. W dużej mierze o ilości towaru w danym dniu decydują warunki pogodowe. Zdarzają się dni, w których podaż pozostaje niska, a to pozwala producentom na sprzedaż w nieco bardziej opłacalnych cenach. Niemniej, gdy na placu pojawia się większa liczba rolników, stawki kierują się w dół. Szczególnie, że odbiorców w okresie wakacyjnym jest mniej.

Niekiedy pojawia się ponadto towar z ubiegłorocznych zbiorów. Odbiorcy często omijają go jednak szerokim łukiem, co o tej porze roku jest zrozumiałe. Stare ziemniaki ciężko jest sprzedać. Każdy kieruje się w stronę towaru prosto z pola.

Ceny młodych ziemniaków – lipiec 2024

Na początku lipca 2024 roku ceny młodych ziemniaków o jasnej bartwie miąższu (Arrow, Irga) na rynku w Broniszach oscylują na poziomie 1,86-2,00 zł/kg. W przeliczeniu jest to 28,00-30,00 zł za 15 kg worek. Odmiany o żółtym zabarwieniu sprzedawane są natomiast w cenie 1,66-1,86 zł/kg, czyli 25,00-28,00 zł za worek. Wskazane stawki dotyczą sprzedaży hurtowej.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto jednak raz jeszcze podkreślić, że wszystko zależy od podaży w danym momencie dnia. Na koniec czerwca 2024 roku (28.06.2024) w godzinach wieczornych na placu było tylko 5 rolników. Wówczas cena wyjściowa w przypadku wysokiej jakości ziemniaków o białej barwie miąższu oscylowała na poziomie około 2,66 zł/kg, czyli 40,00 zł za worek. Tak samo sytuacja przedstawiała się w przypadku ziemniaków odmiany Arrow. Tylko Catania o żółtym zabarwieniu była wówczas zdecydowanie tańsza i kosztowała 1,66 zł/kg (25,00 zł za worek).

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl