Niższa inflacja w marcu? We wszystkim jest pewien haczyk…

orka ciągnik praca

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację tyczącą się inflacji w marcu 2023 roku. Na pierwszy rzut oka możemy pomyśleć, że sytuacja kieruje się na dobry tor, gdyż jej poziom jest niższy aniżeli w lutym. Warto jednak uwzględnić jeden, dość znaczący szczegół… Czy ceny rzeczywiście są niższe?

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2023 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 16,2%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,1%. W ramach przypomnienia, inflacja w lutym ukształtowała się na poziomie 18,4%.

Ceny na rynku paliw w porównaniu do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 1,8%. Co ciekawe, porównując marzec 2023 roku do analogicznego okresu w roku ubiegłym, możemy dostrzec, że ceny niemalże się nie zmieniły. GUS podaje, że są one wyższe zaledwie o 0,2%.

W sektorze tyczącym się energii również możemy zauważyć pewien spadek cen. Względem lutego stawki obniżyły się bowiem o 0,6%. W tym przypadku znacznie gorzej wygląda jednak odniesienie do roku ubiegłego. Mianowicie, ceny nośników energii wzrosły o 26%.

Na tym się jednak kończy… Żywność i napoje bezalkoholowe w marcu w bieżącym roku okazały się bowiem droższe o 2,3% względem poprzedniego miesiąca. Co również warto podkreślić, wzrost cen żywności w marcu rok do roku wynosi 24%.

Omawiając temat inflacji należy zwrócić uwagę na pewien dodatkowy aspekt. Dotychczas dane inflacyjne były wyznaczane w odniesieniu do cen sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Aktualnie natomiast pod uwagę będą brane miesiące, w których doświadczyliśmy już skoku stawek, co było konsekwencją działań wojennych na wschodzie.

Tak więc, aktualny spadek inflacji z poziomu 18,4% do 16,2% nie jest efektem stabilizacji na rynku. Głównym czynnikiem wpływającym na taki stan rzeczy jest przede wszystkim wyższa baza, na podstawie której został określony bieżący wskaźnik. Gdyby nie ten fakt, inflacja w marcu najprawdopodobniej byłaby wyższa, gdyż jak poinformował GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,1%.

Źródło: GUS

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności