reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
rizocore
RynekO sytuacji na rynku ziemniaka w Polsce

O sytuacji na rynku ziemniaka w Polsce

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki i główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski przestawili 7 marca informacje o sytuacji na rynku ziemniaka w Polsce.

– Rok 2017 był rekordowy pod względem zbiorów ziemniaka w Polsce i w innych krajach, co spowodowało spadek cen – zwrócił uwagę wiceminister odnosząc się do kwestii niskich cen na rynku ziemniaka w Polsce.

reklama
Baner PORW 2025

Według danych nastąpił wzrost produkcji w naszym kraju o około 700 tysięcy ton do poziomu 9,5 mln ton. W stosunku do średniej z lat 2011-2015 był to wzrost o 1,6 mln ton.

– Na kształtowanie się cen ziemniaków w Polsce import spoza UE nie ma większego wpływu, gdyż wczesne ziemniaki sprowadzane są w miesiącach, gdy nie ma ich jeszcze na rynku krajowym – podkreślił sekretarz stanu.

Wiceminister Jacek Bogucki zwrócił również uwagę, że na początku stycznia odbyło się w ministerstwie spotkanie z przedstawicielami tego sektora rolnictwa. Podjęto wówczas decyzję o wystąpieniu do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa z prośbą o zintensyfikowanie działań kontrolnych w odniesieniu do importowanych do Polski ziemniaków jadalnych. Dotychczasowe wyniki tych kontroli nie wykazały naruszeń przepisów prawnych.

reklama
Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Od wielu lat wspierani są producenci ziemniaka w Polsce – podkreślił minister. Bogucki zwrócił uwagę, że kontynuowana jest realizacja dopłat do uprawy ziemniaków skrobiowych (w wysokości 1163,02 zł/ha w 2017 roku) oraz do materiału siewnego lub kwalifikowanego (462,25 zł/ha). Ponadto producenci ziemniaka  wspierani są  w walce z bakterią CMS.

Jednym z problemów dotyczących rynku ziemniaka jest także zmiana preferencji konsumentów i dlatego niezbędna jest zmiana w obrocie tym produktem. Bogucki wskazał  na możliwości wynikające z przepisów dotyczących rolniczego handlu detalicznego czy sprzedaży bezpośredniej. Konieczne jest także organizowanie się producentów w grupy i organizacje producenckie, a także i zmiana konfekcjonowania ziemniaków w mniejsze opakowania.

– Z naszych analiz wynika, że w cenie detalicznej ziemniaków tylko w 40% zawiera się udział producentów, a pozostałe 60% przypada na dystrybucję i handel – podkreślił Bogucki.

Główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski przypomniał, że obrót ziemniakami jest bardzo ściśle regulowany przepisami fitosanitarnymi. – Pozytywną stroną tego faktu jest zakaz importu ziemniaków z państw trzecich, poza Egiptem, Marokiem, Izraelem i Szwajcarią – podkreślił Chodkowski.

Zwrócił przy tym uwagę, że niekorzystny wpływ tych przepisów dotyczy także nas ze względu na występującą bakteriozę pierścieniową.

Andrzej Chodkowski poinformował, że wspólne działania ministerstwa i inspekcji przyniosły pozytywne efekty dotyczące naszego eksportu, m.in. zmniejszono o połowę ilość pobieranych próbek, nie ma obowiązku plombowania każdej przesyłki. Uzyskano również możliwość ubiegania się o status miejsca produkcji wolnego od bakteriozy.

Chodkowski poinformował również, że kierowana przez niego instytucja wzmocniła kontrolę importowanych ziemniaków, w tym do 100% sprowadzanych sadzeniaków.

Źródło: MRiRW

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]