Od największych do najmniejszych cen cebuli w zaledwie dwa tygodnie…

Tadżykistan to rynek, który jest nam dość odległy, niemniej… Warto przytoczyć sytuację, w której aktualnie znaleźli się tamtejsi producenci, by w przyszłości uchronić się od strat z podobnych powodów. Strat wywołanych gwałtownym spadkiem cen, które dotychczas okazywały się jednymi z najwyższych…

Jak informuje EastFruit, ceny cebuli w Tadżykistanie odnotowują w ostatnim czasie gwałtowne spadki. W ubiegłą niedzielę oscylowały one bowiem na poziomie 63 centów za kilogram, czyli o jedną trzecią mniej aniżeli w okresie sprzed dziesięciu dni. Wydawać by się mogło, że w obliczu niskiej podaży warzywa na całym świecie przedstawione zjawisko jest niemożliwe, niemniej… Kluczowy okazuje się tutaj zakaz eksportu wprowadzony przez tamtejszy rząd, a także okoliczności związane z warunkami pogodowymi.

W ostatnim czasie owe warunki okazują się znacząco zmieniać. Temperatura powietrza jest bowiem znacznie wyższa. W praktyce utrudnia to producentom, posiadającym zapasy cebuli, przechowywanie warzywa. Utrzymanie wysokiej jakości jest znacznie trudniejsze i generuje dodatkowe koszty… Ponadto, pogoda przyspiesza zbiory wczesnej cebuli w południowych regionach kraju. Stwarza to niemałe obawy wśród producentów, którzy obawiają się gwałtownego wzrostu podaży i wpływu owego zjawiska na ceny produktu.

Omawiając temat należy również zaznaczyć, że Tadżykistan to kraj w dużej mierze nastawiony na eksport, który w przypadku cebuli wynosi 90-100 tys. ton rocznie. Obowiązujący zakaz eksportu wyklucza jednak możliwość sprzedaży za granicę, co w przypadku wczesnej cebuli, charakteryzującej się niską przydatnością do przechowywania, okazuje się niezwykle niekorzystne. Finalnie przełoży się to na wzrost podaży i spadek cen.

Skutki wspomnianych czynników, tak jak wspominaliśmy, odczuwają także producenci, którzy posiadają zapasy warzywa z poprzedniego sezonu. Tyczy się to w szczególności grupy, która wstrzymywała się ze sprzedażą, gdyż liczyła na uzyskanie jeszcze bardziej satysfakcjonujących stawek. Na ten moment jest to jednak niemożliwe i co gorsza… Sytuacja najprawdopodobniej pogłębi się w jeszcze większym stopniu.

Źródło: east-fruit.com

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. szklarnia_bracie_Chrzan-pomidor-malinowy (5)

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności