• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOd największych do najmniejszych cen cebuli w zaledwie dwa tygodnie…

Od największych do najmniejszych cen cebuli w zaledwie dwa tygodnie…

Tadżykistan to rynek, który jest nam dość odległy, niemniej… Warto przytoczyć sytuację, w której aktualnie znaleźli się tamtejsi producenci, by w przyszłości uchronić się od strat z podobnych powodów. Strat wywołanych gwałtownym spadkiem cen, które dotychczas okazywały się jednymi z najwyższych…

Jak informuje EastFruit, ceny cebuli w Tadżykistanie odnotowują w ostatnim czasie gwałtowne spadki. W ubiegłą niedzielę oscylowały one bowiem na poziomie 63 centów za kilogram, czyli o jedną trzecią mniej aniżeli w okresie sprzed dziesięciu dni. Wydawać by się mogło, że w obliczu niskiej podaży warzywa na całym świecie przedstawione zjawisko jest niemożliwe, niemniej… Kluczowy okazuje się tutaj zakaz eksportu wprowadzony przez tamtejszy rząd, a także okoliczności związane z warunkami pogodowymi.

W ostatnim czasie owe warunki okazują się znacząco zmieniać. Temperatura powietrza jest bowiem znacznie wyższa. W praktyce utrudnia to producentom, posiadającym zapasy cebuli, przechowywanie warzywa. Utrzymanie wysokiej jakości jest znacznie trudniejsze i generuje dodatkowe koszty… Ponadto, pogoda przyspiesza zbiory wczesnej cebuli w południowych regionach kraju. Stwarza to niemałe obawy wśród producentów, którzy obawiają się gwałtownego wzrostu podaży i wpływu owego zjawiska na ceny produktu.

Omawiając temat należy również zaznaczyć, że Tadżykistan to kraj w dużej mierze nastawiony na eksport, który w przypadku cebuli wynosi 90-100 tys. ton rocznie. Obowiązujący zakaz eksportu wyklucza jednak możliwość sprzedaży za granicę, co w przypadku wczesnej cebuli, charakteryzującej się niską przydatnością do przechowywania, okazuje się niezwykle niekorzystne. Finalnie przełoży się to na wzrost podaży i spadek cen.

Skutki wspomnianych czynników, tak jak wspominaliśmy, odczuwają także producenci, którzy posiadają zapasy warzywa z poprzedniego sezonu. Tyczy się to w szczególności grupy, która wstrzymywała się ze sprzedażą, gdyż liczyła na uzyskanie jeszcze bardziej satysfakcjonujących stawek. Na ten moment jest to jednak niemożliwe i co gorsza… Sytuacja najprawdopodobniej pogłębi się w jeszcze większym stopniu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: east-fruit.com


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl