yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOgromne straty na wschodzie. Temperatura spadła nawet do -8

Ogromne straty na wschodzie. Temperatura spadła nawet do -8

Szacowanie strat w polskich gospodarstwach trwa, jednak przymrozki dotknęły również sąsiadujące państwa. Początkowe przyspieszenie wegetacji, a następnie duże ochłodzenia doprowadziły do uszkodzeń roślin. Niskie temperatury pojawiają się nadal, szczególnie na wschodzie. Sytuacja ta może mieć potencjalne przełożenie na stan rynku również w Polsce.

Od ubiegłego tygodnia w większości regionów Ukrainy występują przymrozki. Ujemne temperatury, oscylujące na poziomie od -2°C do -8°C, wywierają znaczący wpływ na uprawy warzyw. Straty są ogromne i będzie mieć to przełożenie na ilość wprowadzanego na rynek towaru.

Skala uszkodzeń na Ukrainie

W obwodzie dniepropietrowskim, połtawskim i zaporoskim przymrozki spowodowały punktowe uszkodzenia warzyw. Temperatury w nocy spadały tam do -3°C. Straty w gospodarstwach dotyczą przede wszystkim uprawy kapusty, ogórków oraz cukinii. Aby zapobiec całkowitej stracie plonu rolnicy planują ponowne rozpoczęcie uprawy kapusty, jeśli pozwoli na to czas i pogoda. Ponadto plantatorzy notują tam niemal całkowitą utratę przyszłych plonów śliwek i około 50% strat w przyszłych zbiorach wiśni.

W zachodnich regionach temperatury nocą spadają do -5°C. Jest to ekstremalna sytuacja dla plantatorów, szczególnie uprawiających wczesne odmiany owoców i jagód. I choć uszkodzenia w późnych nasadzenia nie są tak duże, to straty dla wczesnych odmian są znaczące. Na wschodnich obwodach Ukrainy utratę plonu notuje się na poziomie ponad 30% przyszłych zbiorów.

Przymrozki na Ukrainie. Ile potrwają?

Synoptycy przewidują, że ujemne temperatury powietrza w nocy utrzymają się na większości obszarów Ukrainy przez kilka zbliżających się dni. Po tym okresie oczekiwane jest ocieplenie, które będzie korzystne dla utrzymania lepszej kondycji roślin. Jednak obecnie ryzyko nadal pozostaje wysokie, dlatego rolnicy są zmuszeni do szybkiego podejmowania strategicznych decyzji minimalizujących straty.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jak sytuacja wpłynie na polski rynek?

W tej chwili nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie o wpływ na polski rynek. Majowe przymrozki na Ukrainie wyrządziły znaczne szkody w uprawach, a rolnicy w różnych regionach kraju zmagają się z utratą przyszłych plonów, co może wpływać na ilość sprowadzanego z tego terytorium towaru. Zmniejszona podaż zwykle oddziałuje pozytywnie na ceny produktu.

Źródło: EastFruit

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl