yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościOstry zjazd na Broniszach - najtańsze są teraz polskie ziemniaki. Aktualne ceny...

Ostry zjazd na Broniszach – najtańsze są teraz polskie ziemniaki. Aktualne ceny ziemniaków [22.05.2024]

Zapaść cenowa na Broniszach tym razem tyczy się polskich, młodych ziemniaków. Nawet towar sprowadzany do Polski pozostaje droższy. Jakie są ceny ziemniaków w dniu 22.05.2024 na rynku hurtowym w Broniszach? Jak dużo towaru wwieziono do Polski w pierwszych miesiącach 2024 roku? 

Aktualne ceny młodych ziemniaków 22.05.2024

Cena młodych ziemniaków o żółtym miąższu (odmiany Riviera, Melody) znacząco spadła i wynosi dziś (22.05.2024) 2,50-3,00 zł/kg. Wartości te zależą od aktualnej podaży na placu, jednak momentami towar od polskich producentów jest tańszy niż ziemniaki importowane. Odmiana Arrow, którą charakteryzuje kremowe zabarwienie miąższu, kosztuje aktualnie około 4,00 zł/kg. Z kolei popularna Irga utrzymuje nieco wyższą cenę. Aktualnie producenci mogą oczekiwać około 5,00 zł/kg. Wśród ofert pojawia się oczywiście myta Irga, ale w większości przypadków są to zamówienia realizowane dla konkretnych odbiorców.

W sprzedaży bardzo duże znaczenie ma kaliber, a także jakość ziemniaków po wykopaniu. Nawet małe uszkodzenia sprawiają, że odbiorcy “kręcą nosem”. W przypadku ziemniaków importowanych najdroższy pozostaje natomiast towar z Cypru, którego jest zauważalnie mniej. Tamtejsze ziemniaki kosztują aktualnie około 4,00 zł/kg. Najtańszy z kolei jest produkt z Egiptu, który sprzedawany jest za 2,50-2,70 zł/kg. Spotkać możemy też ziemniaki z Grecji i Rumunii, a ich cena w dniu 22.05.2024 oscyluje na poziomie 3,00 zł/kg.

Import uderza w polskich producentów

Mimo dłuższego łańcucha dostaw, importerzy wciąż zapewne będą sprowadzać towar spoza granic kraju, co potwierdzają doświadczenia z poprzednich lat. W pewnym stopniu wynika to z podejścia odbiorców, którzy szukają “egzotycznych” produktów. Warto jednak podkreślić, że wwożenie dużych ilości ziemniaków do Polski uderza w lokalnych producentów, których produkty trafiają do sprzedaży. Wysoka podaż towaru wpływa bowiem na obniżenie popytu na lokalne produkty, co przekłada się rzecz jasna na ceny.

Nie to jest jednak najgorsze. Krajowi producenci zaznaczają, że są gotowi konkurować z towarami sprowadzanymi do Polski, gdyż tego nie unikną, ale wszystko powinno odbywać się na uczciwych warunkach. Tymczasem, doświadczenia z minionych lat, a także ostatnie kontrole na rynkach hurtowych, nie napawają optymizmem. Proceder fałszowania kraju pochodzenia wciąż jest dość popularny wśród nieuczciwych handlarzy. Ziemniaki często są przepakowywane, albo oferowane bez jakiejkolwiek informacji o pochodzeniu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ile ziemniaków sprowadzono w 2024 roku?

Przez pierwsze trzy miesiące 2024 do Polski sprowadzono blisko 28,28 tys. ton ziemniaków. Zdecydowanym liderem pod względem ilości sprzedanego warzywa są Niemcy. Z tego kraju do Polski zaimportowano aż 15,07 tys. ton towaru, co czyni go głównym dostawcą. Na drugim miejscu znalazł się Cypr, który dostarczył do Polski 2,91 tys. ton ziemniaków. Podium zamyka Egipt, z którego sprowadzono 2,33 tys. ton. Niewiele mniej ziemniaków trafiło na polski rynek z Rumunii, bowiem importerzy sprowadzili stamtąd 1,91 tys. ton. (GUS)

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl