yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOto największy zakład spożywczy w Polsce!

Oto największy zakład spożywczy w Polsce!

31 maja PepsiCo otworzyło w Świętem k. Środy Śląskiej piąty zakład produkcyjny w Polsce. Inwestycja o wartości ponad 1 mld zł przyczyni się do rozszerzenia asortymentu oraz zwiększenia skali produkcji skierowanej docelowo na 20 rynków europejskich. Jest to najbardziej zrównoważony środowiskowo, zaawansowany technologicznie i innowacyjny obiekt PepsiCo w Unii Europejskiej.


Wartość rozwiązań środowiskowych zastosowanych w zakładzie to 30,3 mln zł. Docelowo obiekt zatrudni ok. 450 osób, głównie z regionu. W uroczystości otwarcia zakładu wzięli udział przedstawiciele rządu, władz lokalnych, partnerzy projektu oraz pracownicy PepsiCo.

Firma PepsiCo od 30 lat współpracuje z polskimi rolnikami w ramach Programu Agro. Obecnie PepsiCo kontraktuje ziemniaki od ponad 70 gospodarstw rolnych. Obecnie jest podmiotem skupującym największą ilość ziemniaków w Polsce na potrzeby produkcji przekąsek. Tylko w minionym roku firma zakupiła od polskich rolników ponad 200 000 ton ziemniaków o wartości 220 mln PLN.

Inwestycja w Świętem to nowoczesny zakład, o całkowitej powierzchni zabudowy obejmującej zakład produkcyjny PepsiCo wraz z częścią biurową, magazynem oraz nowoczesną oczyszczalnią – 54 700 m2. To ogromne przedsięwzięcie i szansa na dalszy rozwój i współpracę z polskimi rolnikami.

Polska to strategiczny rynek o dużym potencjale rozwoju, na którym inwestujemy od ponad
30 lat. Otwarcie tego nowego, zrównoważonego środowiskowo zakładu przekąskowego to
kamień milowy dla PepsiCo w Europie. Chciałbym podziękować naszym interesariuszom i
pracownikom za pomoc w realizacji założeń dotyczących produkcji żywności zgodnie z naszą wizją PEP+. Jestem dumny, że w tak krótkim czasie doszło do otwarcia tego obiektu – powiedział Silviu Popovici, Prezes PepsiCo na Europę.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nowy zakład produkcyjny to piąta i największa jak dotąd inwestycja PepsiCo w Polsce – powiedział Mark F. Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

W pierwszej fazie produkcji zakład dysponować będzie 3 zaawansowanymi technologicznie
oraz energooszczędnymi liniami produkcyjnymi. Dwie linie posłużą do produkcji chipsów
ziemniaczanych Lay’s (PC), a trzecia produkować będzie po raz pierwszy w Polsce nachosy
Doritos (TC). W ciągu godziny 2 linie PC wyprodukują 12,500 paczek, a jedna linia TC
wyprodukuje 30 000 paczek Doritos. Ich wyróżnikami są użycie zielonej energii oraz wysoki
stopień robotyzacji procesu. Zakład stanowi wzorcowy przykład Gospodarki Obiegu
Zamkniętego (GOZ). Nowatorskim rozwiązaniem jest system odzysku ciepła z procesu
smażenia ziemniaków. Wygenerowana moc to 3 MW, co stanowi 60% ciepła niezbędnego do ogrzania całego budynku. Procesy technologiczne zasilane są wyłącznie z zielonych źródeł. Zakład korzysta z elektrycznego kotła parowego o mocy 3,2 MW, co znacząco zmniejsza jego ślad węglowy. Wytwarzając produkty z surowców naturalnych zakład spożywczy generuje duże ilości biogazu, który pozyskiwany jest również w procesie oczyszczania ścieków. 100% tego biogazu używane jest w zakładzie do ogrzania budynku oczyszczalni. Zgodnie z założeniami powtórnego użycia nawet skrobia z procesu obróbki ziemniaka będzie odzyskiwana w wirówce i sprzedawana jako surowiec np. do przerobienia na paszę dla  zwierząt.

Z dumą informujemy, że w niecałe 20 miesięcy od wmurowania kamienia węgielnego, w
zakładzie PepsiCo w Świętem koło Środy Śląskiej ruszyła produkcja chipsów ziemniaczanych oraz nachosów Doritos. To bardzo ważny dzień dla wszystkich pracowników PepsiCo, w tym szczególnie dla ponad 150 osobowego zespołu projektowego – powiedział Tomasz Grzelczyk, Starszy Dyrektor E2E Supply Chain w PepsiCo.

Informacja prasowa PepsiCo

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl