yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPokazówka czy nie, ale mandaty się posypały. Jakie efekty kontroli na rynkach?

Pokazówka czy nie, ale mandaty się posypały. Jakie efekty kontroli na rynkach?

Michał Kołodziejczak, wraz z inspekcją i sanepidem, zjawił się w dniu 16.05.2024 na rynku hurtowym w Broniszach. Kontrolował jakość warzyw, szczególnie tych sprowadzonych do Polski. Kontrole przeprowadzono także na pozostałych giełdach w Polsce. Jakie są tego efekty? Towar był niskiej jakości. Posypały się kary.

– W czwartek (16.05.2024) rano w wybranych miastach Polski na największych giełdach owocowo-warzywnych sprawdzaliśmy jakość handlową oferowanych artykułów rolno-spożywczych, które miały trafić do konsumentów. Podczas kontroli sprawdzaliśmy m.in. pochodzenie i prawidłowe znakowanie produktów przywożonych z zagranicy – relacjonuje Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jesteście ciekawi wyników?

Czy kontrole przyniosły jakiś efekt?

GIJHARS przedstawił na ten moment tylko kilka wybranych przykładów.

Spleśniałe pomidory na Rybitwach

Jedną z kontroli przeprowadzono na terenie Kompleksu Handlowego Rybitwy w Krakowie. “Głównym daniem” okazała się tutaj partia pomidorów koktajlowych cherry o masie 256 kg, która pochodziła z Hiszpanii. Stwierdzono w tym przypadku nieprawidłową jakość handlową, tj.: objawy zepsucia (widoczne objawy pleśni).

Ziemniaki porażone zgnilizną. Na których rynkach?

W trakcie kontroli na warszawskim Rynku Hurtowym w Broniszach zakwestionowano 2 tony ziemniaków  z uwagi na brak informacji o kraju pochodzenia oraz obecność bulw porośniętych oraz porażonych zgnilizną – powyżej 1%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Podczas kontroli na Lubelskim Rynku Hurtowym S.A. w Elizówce uwagę inspektorów zwróciła z kolei partia ziemniaków o masie 375 kg, któa pochodziła z Grecji. Stwierdzono tu nieprawidłową jakość handlową, tj.: brak oznakowania w języku polskim.

Oszustwa na truskawce. Całkowity brak oznakowania

Kontrola na terenie Kompleksu Handlowego Rybitwy w Krakowie: zakwestionowano partie truskawek z uwagi na nieprawidłową jakość handlową, tj.: całkowity brak oznakowania. W toku kontroli okazało się, ze to truskawki z Grecji.

Jakie są możliwe ustawowe sankcje karne?

– Kara pieniężna w wysokości do pięciokrotnej wartości korzyści majątkowej uzyskanej lub która mogłaby zostać uzyskana przez wprowadzenie tych artykułów do obrotu, nie niższa jednak niż 500 zł. Postępowanie w przedmiotowych sprawach jest w toku – informuje GIJHARS.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl