yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPolska oberżyna - jakość doskonała. Ceny bakłażanów 2024

Polska oberżyna – jakość doskonała. Ceny bakłażanów 2024

Krajowa oberżyna, czyli inaczej bakłażan, nie ma sobie równych. Błyszcząca i gładka skórka, brak jakichkolwiek wad – jakość jest doskonała. Ile natomiast kosztuje bakłażan na początku aktualnego sezonu? 

Polski bakłażan – jakość doskonała. Tylko dlaczego jest go tak mało?

Bakłażan jest w Polsce uprawiany na stosunkowo małej powierzchni. Czemu? Każdy producent, który decyduje się na produkcję bakłażanów, musi na samym początku znaleźć pewnego odbiorcę, a kwestia ta pozostaje dość trudna.

Warzywo nie jest ponadto traktowane przez wielu konsumentów jako podstawa diety, jak chociażby ziemniaki, przez co sprzedaż dużych ilości produktu na lokalnych rynkach wiązałaby się z ryzykiem. Szczególnie, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób można wykorzystać oberżynę. Świadomość wzrosła, ale jeszcze dużo przed nami.

Jeden z producentów z zagłębia produkcyjnego w województwie mazowieckim – Przemysław Pająk – zdradził nam w minionym sezonie, jak wyglądały początki produkcji w jego gospodarstwie, które nie należały do łatwych.

– Dostęp do informacji na temat uprawy był ograniczony. Nikt ponadto nie wiedział czym tak naprawdę jest bakłażan i jak można go użyć – tłumaczył producent. Rodzina p. Przemysława starała się stopniowo zapoznawać konsumentów z nowością, jednak konieczne przy sprzedaży było dołączenie kartki, na której wypisany był przepis.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Z tego względu konieczna jest współpraca z sieciami handlowymi, które stawiają jednak szereg rygorystycznych wymagań. Niektórzy z producentów wysyłają także towar poza granice kraju. Tak czy inaczej, uprawa bakłażana musi być dobrze zaplanowana.

Ceny bakłażana 2024. Ile kosztuje kilogram?

Sezon w 2024 roku rozpoczął się stosunkowo niedawno – pierwsze dostawy polskich bakłażanów na rynek hurtowy w Broniszach miały miejsce na początku czerwca. Dotychczas cena się nie zmieniła. Polskie bakłażany są bowiem doskonałej jakości. Skórka jest gładka i błyszcząca. Cechuje się jednolitą, ciemną barwą. Trudno doszukać się jakichkolwiek wad.

Ile więc kosztują polskie bakłażany na Broniszach? Cena waha się dziś w granicach 7,00-9,00 zł/kg. Skąd taka rozbieżność? Zdarzają się sztuki, które zostały minimalnie uszkodzone przy zbiorach lub były narażone na oddziaływanie niekorzystnych warunków. Niemniej, zdecydowana większość towaru jest doskonałej jakości. Wiele zależy również od ilości, którą zainteresowany jest kupiec.

Ile kosztuje importowana oberżyna?

Tak jak wspominaliśmy, produkcja bakłażanów w Polsce obejmuje stosunkowo niewielką powierzchnię. Na początku sezonu podaż jest więc dość niska, co pozwala importerom sprowadzać towar spoza granic Polski. Na ten moment warzywo jest kupowane w Holandii. W Polsce, a konkretnie na Broniszach, kosztuje 7,00-9,00 zł/kg, a więc jest w takiej samej cenie.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl