yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
PolecanePolski seler vs holenderski. Jakie ceny?

Polski seler vs holenderski. Jakie ceny?

Powierzchnia uprawy selera z roku na rok rośnie w Holandii. W 2016 z 1500 ha zwiększyła się do 1700 ha. Szacuje się, że w 2017 r. powierzchnia przeznaczona pod uprawę tego warzywa osiągnęła 1900 ha.  

Aktualna cena selera w Holandii na świeżym rynku to 0,08-0,10 euro/kg. Jednak problem jest z rozmiarem i jakością – te zbyt duże trafiają do przetwórstwa i uzyskują jeszcze niższe ceny, co odbija się negatywnie na producentach. Co roku spadek temperatury zimą zawsze podnosił cenę selera, jednak dotychczas nie zaobserwowano tego w Holandii. 

Holendrzy z zaniepokojeniem przyglądają się także sytuacji na polskim rynku (jesteśmy największym producentem tego warzywa na świecie). Pod koniec 2017 r. zakłady przetwórcze w Polsce płaciły za seler obrany 0,90 zł/kg. Producenci w połowie grudnia dostawali od 1,10-1,20 zł/kg do 1,40 zł/kg (dane KRIR). W tym czasie na rynkach hurtowych sprzedawano seler w cenie od 1,50-2,00 zł/kg (Bronisze) do 2,40-3,00 zł/kg (Poznań).

W drugim tygodniu 2018 r. producenci selera w Polsce w sprzedaży bezpośredniej z gospodarstwa oferują to warzywo średnio w cenie 1,00-1,20 zł/kg na rynek świeży oraz 0,50-0,60 zł/kg do przetwórstwa (IGRiT).

Jak oceniają przedstawiciele Holenderskiego Stowarzyszenia Producentów Selera – ich powodzenie zależy w 95 proc. od sytuacji w Polsce, a także w innych krajach centralnej i wschodniej Europy, jak Niemcy, Czechy, Rumunia i Węgry.
 
Źródło: freshplaza, KRIR, IGRiT, 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl