Pomidorowy gang. Nie wydali ani grosza – zebrali 850 tysięcy euro dotacji unijnych!

Pomidorowy gang, czyli pięć osób z Włoch oraz cztery rumuńskie firmy są oskarżone o wyłudzenie 850 tysięcy euro dotacji unijnych na plantacje pomidorów, które istniały tylko i wyłącznie na papierze.

Do sądu w Rumunii, po latach śledztwa prowadzonego przez unijny organ ds. zwalczania nadużyć finansowych “OLAF”, władze wnoszą sprawę oszustów. Co najlepsze, gang nigdy nie planował posadzenia jakiegokolwiek pomidora. Ponadto suma, którą udało się im wyłudzić odpowiada jednej czwartej dotacji, które w roku 2017 ogółem zostały przeznaczone na uprawę pomidorów.

Fałszywe dokumenty, fałszywe firmy, fałszywe oświadczenia majątkowe to z pewnością tylko część praktyk, które stosowali naciągacze. W momencie wypłacenia dotacji zostały one natychmiastowo przelane na konta bankowe we Włoszech, gdzie następnie zostały wycofane. Był to prawdopodobnie zabieg zastosowany w celu sfinansowania innej działalności przestępczej. Niewykluczony jest także fakt, że ta sama grupa stosowała już podobną taktykę w Rumunii, w poprzednich latach.

Jak zwykle przykro jest słyszeć, że fundusze, które powinny trafić do rolników i warzywników wspomagając ich, trafiają do chcących wzbogacić się cudzym kosztem naciągaczy. Pozostaje nam liczyć, że podobne sytuacje będą natychmiastowo wykrywane a fundusze przekazywane odpowiednim osobom.

Co Wy myślicie o tej sytuacji?

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. fot. fuentitech

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności