yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPomidory nie mogą być sprzedawane poniżej kosztów produkcji

Pomidory nie mogą być sprzedawane poniżej kosztów produkcji

Czy dostatecznie dużo mówimy o kosztach produkcji? Czy każdy z nas wie, jakie koszty pochłonie produkcja i jakie ceny powinny być stawkami wyjściowymi? Trudno nie dyskutować o tym temacie, szczególnie w roku takim jak ten.

Po pierwsze, sami producenci powinni być świadomi, jakie nakłady poświęcili na produkcję jednego kilograma danego warzywa. Po drugie, należy o tym głośno mówić. Czy przyniesie to jakiś skutek? Można byłoby na to liczyć, gdyby dodatkowo rolnicy mieli wsparcie – ze strony rządu czy innych organizacji.

Dla przykładu, APAG Extremadura Asaja, organizacja reprezentująca hiszpańskich rolników przypomina o konieczności dokładnej kalkulacji kosztów produkcji pomidorów. Organizacja zażądała, aby w związku z nadchodzącym nowym sezonem przestrzegano przepisów i płacono odpowiednie ceny za kilogram pomidorów.

Jej zdaniem hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa wykazuje się „lenistwem”, ponieważ nie przedstawiło jeszcze opracowania z kosztami produkcji, co należało już zrobić, aby rolnicy posiadali „oficjalną” podstawę cenową, której będą wymagać za swoje produkty. Zdaniem organizacji to ma fundamentalne znaczenie. Jej zdaniem tylko podanie oficjalnych kosztów produkcji da szansę na unikanie „nadużyć”.

Z tego względu organizacja sama wyliczyła koszt produkcji i apeluje, żeby minimalna cena, na jaką musi być zakontraktowana w następnej kampanii pomidorowej wynosiła 105 €/Mt.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Czy sądzicie, że takie rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone w naszym kraju? Czy na przykład oficjalna kalkulacja kosztów produkcji podawana przez Ministerstwo zapobiegłaby zaniżaniu cen?

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl