yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
RynekProdukcja mrożonych warzyw pozostanie na wysokim poziomie

Produkcja mrożonych warzyw pozostanie na wysokim poziomie

Polska należy do ścisłej czołówki producentów mrożonych warzyw w Unii Europejskiej, zajmując drugie miejsce po Belgii.

Od wstąpienia Polski do UE do sezonu 2016/17 ich produkcja zwiększyła się o ponad 50%, z 430 tys. t do 650 tys. t. Udział mrożonych warzyw w łącznej produkcji przetworów warzywnych w ujęciu wolumenowym w analizowanym okresie pozostawał raczej stabilny, przekraczając nieco 50%. Co ważne, o ile w 2004 r. udział mrożonych warzyw w strukturze wartości produkcji sprzedanej przetworów warzywnych stanowił ok. 34%, o tyle w 2016 r. wyniósł już 43%.

Według danych IERiGŻ, opublikowanych w raporcie ‘Rynek owoców i warzyw – stan i perspektywy’ z lipca 2017 r. produkcja mrożonych warzyw w bieżącym sezonie 2017/18 może obniżyć się do 640 tys. t z rekordowych 650 tys. t odnotowanych w sezonie wcześniejszym. Jeśli powyższa prognoza się sprawdzi, wynik ten – zbliżony do wielkości produkcji w sezonie 2014/15 – będzie drugim bądź trzecim najwyższym w historii. Jak zaznaczają autorzy raportu, niski poziom zapasów i niższa podaż owoców przyczynią się do wzrostu zapotrzebowania w zakładach przetwórczych na wiele gatunków warzyw, a zwłaszcza kalafiorów, brokułów i warzyw strączkowych.

Eksport mrożonych warzyw w sezonie 2017/18 prawdopodobnie wyniesie ok. 430 tys. t, co w porównaniu z sezonem wcześniejszym będzie oznaczać 1–procentowy spadek. Przypomnijmy, że w poprzednich latach to właśnie eksport był motorem rozwoju rynku mrożonych warzyw w Polsce. Największymi odbiorcami mrożonych warzyw są kraje UE-15, gdzie trafia ok. 60-70% polskiego eksportu w ujęciu wolumenowym.

Do rozwoju rynku mrożonych warzyw przyczynia się także rosnący popyt krajowy. Z danych GUS wynika, że ich spożycie w gospodarstwach domowych w przeliczeniu na osobę w 2013 r. wyniosło 1,68 kg, a w 2016 r. 1,92 kg/os., zatem zwiększyło się o 14% (ze względu na nową klasyfikację produktów dane za 2013 r. nie są w pełni porównywalne z danymi za lata wcześniejsze).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: Agrotydzień BGŻ BNP Paribas

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl