yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRad nierad - w ręce rad

Rad nierad – w ręce rad

Magnit – jedna z największych sieci sprzedaży detalicznej w Rosji przechodzi z rąk prywatnych we władanie państwa. Założyciel, właściciel i prezes – Siergiej Galickij sprzedaje 29,1 % akcji swojej firmy państwowemu bankowi VTB. Transakcja opiewa na 2,5 mld USD.

 

Pierwszy supermarket z nazwą Magnit powstał w 1998 roku w Krasnodarze – tam też, na dalekiej południowej prowincji Rosji mieściła się i dotąd mieści siedziba koncernu. Supermarkety, których zaczęło powstawać coraz więcej – teraz jest ich 7563, do tego doszło 51 supermarketów Family Magnit, 169 hipermarketów i 752 drogerie – miały służyć niezamożnemu klientowi z tej rosyjskiej prowincji. Szybko jednak sieć rozrosła się na centralne obwody kraju i przekroczyła Ural.

Jeszcze w 2016 roku zyski Magnita z handlu wzrósł o 6,4% (do 19,7 mld USD) – co było poniżej założonego na 8-10 % celu. Pierwsze miejsce w handlu żywnością przejął konkurent – sieć X5 zwiększając swoje obroty o 25%. W ostatnim kwartale 2017 r. tąpnięcie – zysk netto Magnitu spadł o 42%. W tym roku firma planuje wzrosty sprzedaży o 7-9%, ale jej akcje na giełdzie moskiewskiej już spadły o 8%. Pod koniec stycznia firma zapowiedziała, że nie będzie wypłacać dywidendy za 2017 rok.

Poza handlem Magnit od 2011 roku zajmuje się produkcją ogrodniczą – w tym roku zebrano i rozesłano we własnej sieci pierwsze ogórki i pomidory z własnych szklarni. W 2016 roku nakłady inwestycyjne na produkcję warzyw osiągnęły 5 mld rubli, w 2017 miały być podwojone, a w ciągu 5-6 lat dojść do 52 mld rubli. Kompleks szklarni spółki-córki “Zielona Dolina” ma 40 hektarów. Poza warzywami Magnit zajął się pieczarkarstwem.

Poza branżą spożywczą Magnit jest wielkim przewoźnikiem międzynarodowym. W jego flocie jest, między innymi, 6000 ciężarówek MAN. W sezonie 2012/13 własna flota firmy przerzuciła tylko z Polski do Rosji 174 tys. ton samych tylko jabłek (to prawie 10 tys. transportów).

za: 40ton.net, reuters.com, magnit-info.ru, vedomosti.ru

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl