yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRolnicy z coraz wyższymi długami

Rolnicy z coraz wyższymi długami

O jedną trzecią wzrosło zadłużenie rolników od początku pandemii do blisko 680 mln zł. Oznacza to skok zadłużenia o jedną trzecią, wobec 16-proc. wzrostu firm z wszystkich sektorów łącznie. Sytuację rolników pogorszyły bardzo wysokie ceny nawozów, środków ochrony roślin, prądu, paliwa, wody, opakowań. Zachwiana płynność finansowa przekłada się na opóźnienia w regulowaniu rat kredytów i płatności wobec dostawców. 

Długi polskich rolników rosną. Eksperci są zaniepokojeni ich sytuacją finansową.

Mimo trudnej sytuacji i złego wpływu pandemii na wiele obszarów gospodarki, w 2020 r. rosły ceny poszczególnych produktów rolnych i wartość ich skupu, wyraźnie poprawiło się też saldo obrotów handlowych Polski w tym zakresie. 

Wydawałoby się, że przy wzroście cen skupu o blisko jedną piątą rolnicy powinni bez większych problemów odrabiać zaległości. Niestety, jednocześnie doświadczyli niesamowitego skoku kosztów produkcji: podrożały nawozy, środki ochrony roślin, prąd, paliwo i woda. Chwieje to płynnością finansową i przekłada się na opóźnienia w regulowaniu rat kredytów i płatności wobec dostawców – Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Tymczasem nie wszyscy odczuli pogarszanie się płynności finansowej. Ominęło ono m.in. firmy zajmujące się pozyskiwaniem drewna.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: RP.pl, Money.pl

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl