Rosja: ceny kapusty mocno w górę

Zdrowa kapusta podczas przechowywania

Dobra passa na rynku kapusty w Rosji. Cena tego produktu osiągnęła już dziesięcioletni poziom. Wbrew spodziewanemu spowolnieniu w handlu, któremu tradycyjnie towarzyszy stabilizacja cen w okresie świąt noworocznych, rynek kapusty białej utrzymał wysokie tempo sprzedaży, stymulując wzrost cen sprzedaży w tym segmencie.

W tym tygodniu biała kapusta w sprzedaży jest po 40-50 rubli/kg (0,53-0,67 USD/kg 2,14-2,68 zł/kg), czyli średnio o 11 procent drożej niż w końcu grudnia zeszłego roku. Według operatorów rynku, jedną z głównych przyczyn wzrostu cen było zmniejszenie podaży kapusty na rynku, gdyż wielu producentów zakończyło sprzedaż zapasów przed okresem przedświątecznym. Należy też zauważyć, że hurtownicy, którzy zakończyli sprzedaż wcześniej zakupionych ilości, zaczęli aktywnie uzupełniać zapasy, stymulując tym samym wzrost cen kapusty białej.

Obecne ceny białej kapusty w Rosji są średnio 4 razy wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Głównym powodem drożejącej kapusty, zdaniem głównych graczy rynkowych, są niewielkie zbiory w większości regionów Rosji. Warunki pogodowe minionego lata były wyjątkowo niekorzystne dla normalnego dojrzewania odmian średnich i późnych, przez co już teraz popyt na kapustę wyraźnie przeważa nad jej realną podażą na rynku, co z kolei sugeruje dalszy wzrost cen w tym segmencie rynku.

źródło: east-fruit

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności