yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRynek cebuli nieustannie zaskakuje

Rynek cebuli nieustannie zaskakuje [15.02.2023]

Wzmożony popyt na ogólnoświatowym rynku oraz zdecydowanie niższe zbiory cebuli znajdują odzwierciedlenie w cenach. Cenach, które nieustannie się zmieniają i zapewniają producentom korzystniejsze warunki do rozwoju, co w obecnej sytuacji jest bardzo istotnym aspektem.

Aktualna sytuacja na rynku z pewnością przyciąga uwagę niejednego producenta. Cebula, jako jedyna spośród wszystkich warzyw, wyróżnia się bowiem zdecydowanie wyższą ceną w porównaniu do ubiegłych lat. Stawek zbliżonych do tych, które obserwujemy obecnie, możemy dopatrywać się jedynie w 2019 roku, jednak różnica wciąż pozostaje bardzo duża. Wówczas producenci mogli oczekiwać wynagrodzenia na poziomie około 2,10 zł za kilogram. A jak to wygląda aktualnie?

Na ten moment krajowi producenci, którzy posiadają cebulę w swojej ofercie, otrzymają na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach wynagrodzenie rzędu 50,00 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram daje nam 3,33 zł. Tyczy się to sprzedaży hurtowej. Co więcej… Tak jak wspominaliśmy, popyt na warzywo jest dość zadowalający. Pomijając krajowych odbiorców, występuje bowiem wysokie zainteresowanie ze strony ukraińskich klientów, którzy nierzadko pojawiają się na rynku w celu uzupełnienia braków podażowych wywołanych wojną.

Analizując sytuację na rynku możemy także dostrzec niespotykane dotychczas zjawisko, które tyczy się cebuli czerwonej. Ten typ warzywa to zaledwie ułamek całkowitej podaży cebul. Z tego względu cena owego produktu pozostawała zazwyczaj zdecydowanie wyższa aniżeli w przypadku cebuli białej, której ilość przeważa wśród ofert. To się jednak zmieniło… Aktualnie to właśnie cebula czerwona osiąga niższy pułap cenowy. Na ten moment producenci mogą spodziewać się bowiem stawek oscylujących w przedziale 2,50-3,00 zł za kilogram. Tylko w przypadku bardzo dużego kalibru dochodzą one do poziomu 3,50 zł za kilogram.

Mówiąc natomiast o białej cebuli cukrowej można mieć na względzie zdecydowanie wyższy poziom cenowy względem poprzednich typów produktu. Ile więc kosztuje warzywo? Aktualne stawki w przypadku dużego kalibru oscylują tutaj na poziomie 5,00 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wśród ofert możemy także napotkać konkurencyjny dla krajowych producentów produkt, czyli cebulę importowaną z Holandii. Niemniej… Warto zaznaczyć, że jej ilość nie jest wysoka. Wynika to rzecz jasna z kosztów tyczących się transportu oraz rosnących cen na zagranicznym rynku. Czynniki te sprawiają, że import wiąże się z ryzykiem i nie zawsze będzie opłacalny. Szczególnie w sytuacji, gdy cena sprowadzonego towaru byłaby znacząco wyższa aniżeli krajowego produktu, co mogliśmy zaobserwować w ostatnim czasie. Na ten moment partie holenderskiej cebuli kosztują 3,80 zł za kilogram.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl