yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościSekretne ceny nawozów Grupy Azoty. Cenników nie ma, ale znamy stawki u...

Sekretne ceny nawozów Grupy Azoty. Cenników nie ma, ale znamy stawki u lokalnych sprzedawców

– Tego produktu nie ma na stanie i nie jest dostępny – tak opisywana jest większość nawozów azotowych i wieloskładnikowych u autoryzowanego dystrybutora Grupy Azoty. Zniknęły również aktualne ceny nawozów w hurcie. Znamy jednak ceny nawozów w lokalnych punktach sprzedażowych, gdzie dopatrywać się można pierwszych podwyżek. Ile kosztują nawozy w czerwcu 2024 roku?

Tajemnice rodzą obawy rolników. Gdzie podziały się aktualne informacje o nawozach?

Grupa Azoty, jak poinformowała w jednym z komunikatów, zdecydowała się zaprzestać publikacji skonsolidowanych wolumenów produkcyjnych. Powodem jest brak istotnych zmian w wolumenach produkcji w ostatnim okresie w porównaniu do roku poprzedniego, a także stopniowe zwiększanie wykorzystania zdolności produkcyjnych.

Nie jest to jednak jedyna zmiana na rynku nawozów. W internetowym sklepie Agrochem Puławy, czyli autoryzowanego dystrybutora Grupy Azoty, zniknęły cenniki nawozów. Dotychczas dystrybutor regularnie aktualizował ceny, ale teraz pozostają one nieznane. Na stronie sklepu większość produktów Grupy Azoty jest oznaczona jako niedostępna. Widnieje jedynie komunikat – “tego produktu nie ma na stanie i nie jest dostępny”.

Brak odpowiedzi ze strony dystrybutora na temat przyczyn tej sytuacji rodzi obawy wśród producentów rolnych. Dotychczas aktualne cenniki pozwalały im porównywać koszt nawozów u dystrybutora (w hurcie) z lokalnymi punktami sprzedaży, co zapobiegało dużym rozbieżnościom. Teraz producenci obawiają się wzrostu cen w różnych regionach Polski.

W dniu 15.06.2024 wysłaliśmy do biura Agrochem Puławy prośbę o komentarz w kwestii aktualnej dostępności nawozów azotowych i wieloskładnikowych, których producentem jest Grupa Azoty. Poprosiliśmy również o stanowisko w sprawie aktualnych cen owych nawozów, które dawały producentom możliwość zweryfikowania stawek w lokalnych punktach sprzedażowych. Odpowiedź, jeśli takowa zostanie do nas przesłana, zamieścimy na łamach naszego portalu – “Warzywa.pl”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wzrost cen nawozów azotowych. Co z nawozami wieloskładnikowymi?

Jak na ten moment przedstawiają się ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych? Cenniki u autoryzowanego dystrybutora Grupy Azoty, tak jak wspominaliśmy, pozostają niedostępne. Możemy jednak zweryfikować stawki w lokalnych punktach sprzedażowych. Jak się okazuje, ceny nawozów azotowych zdążyły wzrosnąć i są to pierwsze podwyżki od marca. Obniżek możemy dopatrywać się jedynie w przypadku nawozów wieloskładnikowych. Warto jednak zauważyć, że tyczy się to tylko trzech pozycji.

Zacznijmy od nawozów azotowych. Aktualna cena nawozu Zaksan 33,5 wynosi 1637,50 zł/t (+32,40 zł). Saletrosan 26 plus podrożał do 1680 zł/t (+6,00 zł). Podwyżek dopatrywać możemy się także w przypadku siarczanu amonu AS21 macro, za który obecnie zapłacimy 1371,30 zł/t (+14,80 zł). Koszt RSM 32 wynosi na ten moment 1456,00 zł/t (+26,95 zł). Z kolei Pulan 34,4 kosztuje 1592,30 zł/t (+17,90 zł). To jednak nie koniec, gdyż podrożał również mocznik Pulrea NBPT. Aktualnie jego cena to 2145,90 zł/t (+53,00 zł). Więcej zapłacimy ponadto za nawóz ANVISTAR 34 N, który kosztuje 1734,00 zł/t (+36,00 zł).

Co z nawozami wieloskładnikowymi? W tym przypadku zauważalne są obniżki. Najbardziej potaniała Polifoska 6, która kosztuje 3014,20 zł/t (-49,80 zł). Na drugim miejscu znajduje się Polifoska 8 w cenie 3076,30 zł/t (-49,00 zł). Symbolicznych obniżek możemy dopatrywać się w przypadku nawozu Korn-Kali. Cena to 1760 zł/t (-5,00 zł).

WIĘCEJ O AKTUALNEJ SYTUACJI NA RYNKU NAWOZÓW PRZECZYTASZ TUTAJ

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl