yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSpadek ceny krajowego ogórka szklarniowego

Spadek ceny krajowego ogórka szklarniowego [02.03.2023]

Aktualna sytuacja związana z kosztami wszelkich surowców wykorzystywanych przy produkcji pozostaje dość trudna. Kluczowe we wszystkim okazują się więc ceny uzyskiwane przez producentów przy sprzedaży. Niestety… W przypadku krajowego ogórka szklarniowego warunki te się pogorszyły.

Uprawa warzyw przy aktualnych warunkach jest niebywale trudna. Koszty nawozów, środków ochrony roślin, energii, a także wieli innych surowców są bowiem bardzo wysokie. Nie miałoby to oczywiście tak dużego znaczenia, gdyby producenci otrzymywali adekwatne do powyższych czynników wynagrodzenie. Jednak czy ma to miejsce w rzeczywistości?

Tak jak wspominaliśmy, sytuacja polskiego ogórka szklarniowego uległa niekorzystnym zmianom. Jeszcze we wtorek stawki oferowane producentom w ramach wynagrodzenia na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach kształtowały się bowiem na poziomie 18,00-20,00 zł za kilogram. Jak sytuacja wygląda na ten moment?

Aktualnie cena krajowego ogórka szklarniowego przedstawia się w granicach 14,00-15,00 zł za kilogram w hurcie. W sprzedaży detalicznej producenci mogą co prawda oczekiwać nieco wyższego wynagrodzenia, jednak minimalny pułap z poprzedniego okresu jest dla nich nieosiągalny. Stawki oscylują bowiem w przedziale 16,00-17,00 zł za kilogram.

Warto także poruszyć kwestię okoliczności panujących na rynku. Wśród szerokiej gamy produktów z importu znajdziemy bowiem ogórka zza naszej wschodniej granicy. Zarówno z Ukrainy, jak i z Rosji… Warzywa te kosztują średnio o 1,00-2,00 zł mniej niż polskie. Temat ogórków z Rosji był już przez nas niejednokrotnie poruszany. Niestety nic się w owej kwestii nie zmieniło.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Konkurencyjne warzywo importowane jest ponadto z wielu innych krajów. W ofercie importerów znajdziemy ogórki z Grecji, Hiszpanii, a także z Turcji. Ceny kształtują się tutaj na poziomie 9,00-10,00 zł za kilogram. Wszystko zależy jednak od typu oraz jakości owych produktów.

W nadchodzącym okresie możemy ponadto spodziewać się wzrostu podaży krajowego ogórka. Ostatnie tygodnie charakteryzowały się bowiem niezwykle niskim dostępem do światła, co ograniczało dojrzewanie w dość znaczącym stopniu. Pojawienie się nieco bardziej słonecznych i ciepłych dni przyczyni się więc do zmiany owego trendu.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl