yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościStabilna i lokalna energia ważnym elementem rozwoju obszarów wiejskich

Stabilna i lokalna energia ważnym elementem rozwoju obszarów wiejskich

Stabilne odnawialne źródła energii (OZE), wykorzystujące lokalne zasoby, pozwalają osiągnąć odpowiedni poziom bezpieczeństwa energetycznego. Jednym ze sposobów jego zapewnienia jest rozwój biogazowni rolniczych – podkreślił pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Bezpieczeństwo energetyczne

W trakcie dyskusji wiceminister Kowalski zwrócił uwagę na to, jak istotne dla prawidłowego rozwoju obszarów wiejskich jest oparcie się na stabilnych źródłach energii.

Stabilne odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystujące lokalne zasoby pozwalają osiągnąć odpowiedni poziom bezpieczeństwa energetycznego. Ponadto pomagają uniezależnić obszary wiejskie od zewnętrznych dostawców energii.

Rola biogazowni rolniczych

Jak podkreślił sekretarz stanu, jednym ze sposobów prowadzących do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności od dostawców energii obszarów wiejskich jest rozwój biogazowni rolniczych. Jest tak, ponieważ – jak wskazał wiceminister Kowalski:

  • Ich funkcjonowanie opiera się o lokalnie dostępną biomasę pochodzącą z produkcji rolnej lub rolno-spożywczej.
  • Biogazownie rolnicze jako stabilne instalacje OZE produkują energię bez względu na aktualne uwarunkowania meteorologiczne oraz sytuację zewnętrzną.
  • Biogazownie rolnicze są także sposobem na obniżenie kosztów działalności rolniczej – z uwagi na swój lokalny charakter, a także możliwość wykorzystania powstałego w wyniku ich działalności pofermentu jako nawozu do użyźniania gleby.
Zmiany w przepisach

Sekretarz stanu Janusz Kowalski podkreślił, że ważnym instrumentem legislacyjnym służącym osiągnięciu odpowiedniego stanu lokalnego bezpieczeństwa energetycznego jest przygotowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych (UD-485). Projekt jest oparty na trzech filarach, obejmujących przepisy dotyczące:

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
  1. ułatwień w procesie inwestycyjnym;
  2. wykorzystania lokalnego potencjału biomasy do wytwarzania energii;
  3. łatwiejszego zagospodarowania produktu pofermentacyjnego jako bezpiecznego i dobrego nawozu.

Wiceminister Kowalski odniósł się także do przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska projektu dotyczącego spółdzielni energetycznych. Został on włączony do projektu nowelizacji ustawy o OZE (UC-99).

Wypracowana w wyniku dobrej współpracy międzyresortowej propozycja legislacyjna zawiera szereg przepisów. Stwarzają one lokalnym społecznościom odpowiednie warunki do zaangażowania się w proces budowy energetyki rozproszonej. Ta, aktywizując lokalną społeczność, buduje suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl