yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościTelus: „Musimy działać wspólnie i solidarnie ”

Telus: „Musimy działać wspólnie i solidarnie […]”

– Musimy działać wspólnie i solidarnie, zarówno w Polsce, jak i w gronie innych państw przygranicznych, żeby skutecznie wpłynąć na decyzje UE – powiedział dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus na spotkaniu z przedstawicielami rolniczych związków zawodowych z Polski i innych państw graniczących z Ukrainą.

Spotkanie odbyło się na Lubelszczyźnie w Rakołupach Dużych koło Chełma.

Potrzebna wspólna odpowiedzialność UE

– Potrzebne są nowe regulacje Unii Europejskiej, które sprawią, że obciążenia rolników związane z pomocą Ukrainie w obliczu wojny zostaną rozłożone równomiernie na wszystkie państwa członkowskie. Obecnie koszty wojny obciążają głównie państwa przygraniczne – stwierdził minister Robert Telus.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił się do obecnych na spotkaniu przedstawicieli organizacji rolniczych z innych państw przygranicznych (Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii) o skierowanie wspólnego stanowiska do Komisji Europejskiej.

– Tylko działając wspólnie, mamy szansę na skuteczność – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Cła na towary rolno-spożywcze z Ukrainy

Minister Telus zapowiedział, że podejmie kroki, aby zorganizować spotkanie przedstawicieli państw przygranicznych z komisarzem UE ds. handlu. Celem będzie negocjowanie przywrócenia ceł na towary rolno-spożywcze z Ukrainy.

– Apeluję o wspólne wystąpienie do UE – organizacji rolniczych oraz państw. Potrzebujemy nowych postanowień UE, aby uregulować sprawę ceł oraz odpowiedzialności za skutki wojny. Potrzebujemy wywalczyć wspólnie zmianę postanowień UE, zwłaszcza w kwestii ceł od czerwca – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Solidarnie dla polskiego rolnictwa

Minister Robert Telus o solidarną postawę i pomoc w rozwiązaniu obecnych problemów rolnictwa poprosił także samych rolników oraz przedstawicieli opozycji.

– Proszę wszystkich, także kolegów z ugrupowań opozycyjnych, o działanie na forum UE dla polskiego rolnictwa – zaapelował szef resortu rolnictwa.

Realizacja postanowień „Okrągłego Stołu Rolniczego”

– Będziemy dalej pracować nad realizacją postulatów „Okrągłego Stołu Rolniczego”. Będę robił wszystko, żeby zostały zrealizowane. W kwestii cła decyzja należy jednak do Brukseli. Musimy działać wspólnie i solidarnie, zarówno w Polsce, jak i w gronie innych państw przygranicznych, żeby skutecznie wpłynąć na decyzje UE – zaznaczył minister Telus.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że obecnie najważniejszą sprawą jest opróżnienie magazynów ze zbożem przed żniwami.

– Niestety do Europy wpływa zboże z Rosji, które bardzo zaniżyło ceny. W tej sprawie także trzeba zwrócić się do UE, żeby to zatrzymała – dodał szef resortu rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że cały transport rolno-spożywczy z Ukrainy, nie tylko zboże, jest kontrolowany.

– Krajowa Administracja Skarbowa zadeklarowała, że każdy transport zbóż z UA będzie monitorowany, aby zboże nie było rozładowywane w Polsce – powiedział minister.

Ograniczenie napływu zboża z Ukrainy

Szef resortu rolnictwa poinformował, że w następstwie rozmów z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim w Dorohusku 7 kwietnia 2023 r. obecnie trwają ustalenia ze stroną ukraińską w sprawie ograniczenia napływu zbóż z Ukrainy. Na spotkaniu w Dorohusku minister Solski zadeklarował, że strona ukraińska powstrzyma się od eksportu do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do nowego sezonu.

– Dokument w tej sprawie nie został jeszcze podpisany, ale to kwestia kilku dni – poinformował minister Telus.

Podsumowanie

Podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele organizacji rolniczych z innych państw przygranicznych przyznali, że rolników w ich krajach dotykają te same problemy spowodowane obciążeniem skutkami wojny w Ukrainie.

– Dziękuję przedstawicielom organizacji rolniczych za dzisiejszą merytoryczną rozmowę, mimo dużych emocji, które doskonale rozumiem – powiedział minister Telus, podsumowując spotkanie.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że obecnie najważniejsze jest, aby zboże zalegające w magazynach jak najszybciej wyjechało.

Minister zadeklarował, że osobno spotka się z przedstawicielami polskich organizacji rolniczych.

Źródło: MRiRW

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl