Telus: Najważniejsze jest dobro polskiego rolnika

Robert Telus o aktualnej sytuacji w rolnictwie
(fot. MRiRW)

Miejmy wszyscy z tyłu głowy jedno – dobro polskiego rolnika, dobro polskiej gospodarki, a w konsekwencji dobro Najjaśniejszej Rzeczpospolitej – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi rozpoczynając swoją wypowiedź podczas Kongresu „Polska Wieś XXI Europejskie Forum Innowacyjnych Rozwiązań dla Rolnictwa i Obszarów Wiejskich”.

Jak minister Telus ocenia aktualną sytuację? 

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że kongres odbywa się w szczególnym momencie. Ledwo zaczęliśmy wychodzić z Covidowych ograniczeń, a już musieliśmy się zmierzyć ze skutkami rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Minister Robert Telus podkreślił, że trudności rozpoczęły się jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. To wówczas nastąpił drastyczny wzrost cen gazu, a w ślad za nim wzrost cen nawozów.

– Polska jako jedyna wystąpiła do Komisji Europejskiej o zgodę na zastosowanie dopłat do nawozów, ale prawie dwa miesiące musieliśmy czekać na to, aby z własnego budżetu wesprzeć swoich rolników – przypomniał minister Robert Telus.

Zwrócił przy tym uwagę, że powolność podejmowania decyzji w Brukseli w czasie wojny w Ukrainie nie powinna mieć miejsca. Przypomniał także, że Polska opowiedziała się za wprowadzeniem bezcłowego i bezkontyngentowego importu zboża i produktów rolnych z Ukrainy.

– Nie zbudowano odpowiednich narzędzi. Brakowało ich i brakuje nadal. Miały być korytarze solidarnościowe, ale do dziś ich nie ma – stwierdził minister Telus.

– Dla Unii Europejskiej nie było problemu. Dopiero nasze mocne decyzje obudziły Unię Europejską – stwierdził minister Robert Telus.

Co czeka nas w najbliższej przyszłości? 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zwrócił uwagę, że problem ze zbożem jest nie tylko na dziś, ale jest problemem, który czeka nas również w przyszłości

– Potrzeba jest wprowadzenia takich narzędzi, które potrzebne są już dziś, ale będą też niezbędne w przyszłości, w kolejnych latach. Wtedy, gdy do Unii Europejskiej przystąpi Ukraina – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Szef resortu rolnictwa wyraził nadzieję, że uczestnicy dzisiejszej debaty przyczynią się do wypracowania najlepszych dla polskiego rolnictwa rozwiązań.

Źródło: MRiRW

Related Posts

  1. Pijany traktorzysta
  2. Protest rolników w Hrubieszowie
  3. Import rzodkiewki z Holandii

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności