yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTelus: Współpracujemy dla dobra naszych rolników

Telus: Współpracujemy dla dobra naszych rolników

Wczoraj odbyła się telekonferencja pięciu ministrów ds. rolnictwa tzw. państw przyfrontowych: Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. – Współpracujemy dla dobra naszych rolników i nasze dzisiejsze spotkanie potwierdziło, że nasza piątka jest stabilna – podkreślił Robert Telus po zakończeniu rozmów.

Wspólne stanowisko w sprawie zakazu importu zboża z Ukrainy

Ministrowie potwierdzili wspólne stanowisko w sprawie konieczności przedłużenia, po 15 września br., zakazu importu zboża z Ukrainy do końca roku.

Wspólne stanowisko w sprawie tranzytu

Szefowie resortów rolnictwa krajów przyfrontowych przyjęli również wspólny postulat skierowania przez Komisję Europejską środków na budowę infrastruktury, która pomoże w transporcie zboża z Ukrainy.

Uzgodniono ponadto, że lista produktów rolnych z Ukrainy, które nie mogą trafić na rynek tych pięciu krajów, powinna być elastyczna.

– Popieramy pomysł uruchomienia unijnych dopłat do tranzytu zboża z Ukrainy. Proponujemy, aby były to dopłaty progresywne – poinformował szef resortu rolnictwa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Minister podkreślił, że wypracowane dziś wspólne stanowiska zostaną jak najszybciej przekazane do Komisji Europejskiej.

Eksport zboża

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Robert Telus przedstawił dane dotyczące eksportu zboża z Polski. Według nich od stycznia 2023 r. do dziś wyeksportowano około 9 mln ton zboża. – Te dane jednoznacznie pokazują, że wyeksportowaliśmy nawet dwa razy tyle, ile planowaliśmy – dodał minister.

Dopłaty ryczałtowe

Szef resortu rolnictwa poinformował, że do tej pory rolnicy posiadający gospodarstwa do 5 ha złożyli ponad 60 tysięcy oświadczeń o płatności ryczałtowe w wysokości 225 euro/ha. Możliwość wystąpienia o takie płatności jest jeszcze tylko do końca bieżącego miesiąca.

Minister zwrócił też uwagę, że zainteresowanie rolników ekoschematami, które dotyczą tylko rolników niewystępujących o dopłaty ryczałtowe, jest bardzo duże.

Rozdzielenie szacowania szkód

– Zgodnie z oczekiwaniami polskich rolników zdecydowaliśmy o rozdzieleniu produkcji roślinnej i zwierzęcej przy szacowaniu szkód spowodowanych przez suszę – przypomniał minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl