Turcja znosi zakaz eksportu pomidorów

szklarnia_bracie_Chrzan-pomidor-malinowy (5)

W ostatnim czasie informowaliśmy o działaniach tureckiego rządu, który postanowił wprowadzić zakaz eksportu pomidorów. Zakaz ten miał ustabilizować ceny warzywa na tamtejszym rynku. Spotkał się jednak z niemałym sprzeciwem, przez co zaledwie kilka dni później ograniczenie zostało zniesione…

Wzrost cen pomidorów w Turcji był powodem wprowadzenia zakazu eksportu warzywa. Ograniczenie miało korzystnie wpłynąć na sytuację na tamtejszym rynku i zapobiec dalszemu wzrostowi stawek. Zakaz wywozu produktu z kraju miał obowiązywać od 2 marca do 14 kwietnia.

Niemniej… Możliwość eksportu pomidorów jest dość ważnym aspektem dla tureckich producentów. Z tego też powodu wprowadzony zakaz spotkał się ze sprzeciwem wielu tamtejszych organizacji rolniczych. Przewidywano, że będzie on miał katastrofalny wpływ na sytuację w kraju.

Ogólnokrajowy sprzeciw w dość znaczącym stopniu wpłynął na podejście rządu, który zaledwie kilka dni po wprowadzeniu przedstawionego ograniczenia, wycofał się z niego. Tak więc, zakaz eksportu tureckich pomidorów już nie obowiązuje i ponownie ujrzymy je na rynku…

Omawiając temat należy także uwzględnić, że Turcja stała się dość istotnym graczem na rynku Unii Europejskiej. Wywołane jest to wojną na Ukrainie, która pozbawiła ją możliwości handlu z dotychczasowymi partnerami. W efekcie wiele produktów z Turcji trafia właśnie na rynek wspólnoty.

Tyczy się to także Polski… Wprowadzony zakaz eksportu przez Turcję rozpatrywaliśmy jako szansę dla krajowych producentów. Mniejsza konkurencja ze strony importowanych pomidorów mogła być bowiem okazją do umocnienia pozycji polskiego warzywa poprzez wzmożony popyt na produkt. W praktyce sytuacja niestety wiele się nie zmieniła…

Na polskim rynku warzyw, nawet po wprowadzeniu zakazu, wciąż występowały dość duże ilości tureckich pomidorów. W dużej części były to uprzednio zgromadzone zapasy lub partie, które wyjechały poza Turcję tuż po wprowadzeniu ograniczenia. Co prawda produkt z czasem zniknąłby z rynku, jednak tak jak wspominaliśmy, zakaz eksportu w Turcji został dość szybko zniesiony. Oznacza to, że import z owych stron się utrzyma.

Źródło: east-fruit.com

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Importowany ogórek gruntowy z Rosji
  2. Kradzież oleju napędowego
  3. ceny-warzyw-Rybitwy-lipiec-2020

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności