yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościTysiące kontroli na polskich granicach, ale z kwitkiem odesłano tylko 428 przesyłek

Tysiące kontroli na polskich granicach, ale z kwitkiem odesłano tylko 428 przesyłek

W roku 2023 liczba granicznych kontroli fitosanitarnych (PIORiN) utrzymała się na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego – skontrolowano prawie 50 tysięcy przesyłek towarów, regulowanych unijnymi przepisami fitosanitarnymi. Co ciekawe, tylko 428 przesyłek nie spełniało wymagań fitosanitarnych.

Głównymi kierunkami importu były: Chiny, Indie, Ukraina, USA, Białoruś, Federacja Rosyjska. Udział importu z pozostałych krajów stanowił 14 % i było to kilkadziesiąt państw z różnych rejonów świata, w tym m.in. Japonia, Indonezja, Mołdawia, Kazachstan.

Główne kierunki importu

 

W ogólnej liczbie zrealizowanych kontroli, 695 dotyczyło przesyłek w tranzycie fitosanitarnym (tj. przewożonych przez terytorium Unii do państwa trzeciego), a w 25 przypadkach były to przesyłki w procedurze dalszego transportu (kontrola dokumentacji była realizowana w punkcie kontroli granicznej, a pozostałe części kontroli (tzw. kontrola identyfikacyjna i bezpośrednia) we wskazanym przez importera, zatwierdzonym miejscu już na terytorium UE).

Towary podlegające granicznej kontroli

 

Towary, kontrolowane w polskich punktach wwozu do UE, to głównie drewno oraz drewniany materiał opakowaniowy, które stanowiły ok. 90 % przesyłek wwiezionych przez polskie przejścia graniczne. Ponadto importowano także świeże warzywa i owoce, stanowiące ok. 7 % przesyłek poddanych granicznej kontroli fitosanitarnej.

W wyniku granicznej kontroli fitosanitarnej, 428 przesyłek zostało uznanych za niespełniających wymagań fitosanitarnych Unii i w konsekwencji zakazano ich wprowadzenia na terytorium UE.

Obecność agrofagów, które zgodnie z unijnymi przepisami fitosanitarnymi, nie mogą występować w towarach przeznaczonych do wprowadzenia do Unii Europejskiej, stwierdzono w przypadku 20 przesyłek. Były to m.in.: żywe nicienie oraz żywe chrząszcze Sinoxylon sp. w opakowaniach drewnianych, pochodzących z Białorusi, Chin, Indii i Kazachstanu, a także wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (Tomato brown rugose fruit virus) w nasionach pomidora pochodzących z Indii.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Pozostałe przyczyny zakwestionowania przesyłek to m.in.: brak lub sfałszowane świadectwa fitosanitarne, nie dopełnienie przez importera wymogu rejestracji w systemie TRACES NT (system ten służy do zgłaszania importowanych przesyłek do granicznej kontroli fitosanitarnej), zawartość w przesyłce towarów zakazanych w imporcie do Unii (np. ziemia, rośliny do sadzenia winorośli i in.), niezgodność opakowań drewnianych ze standardem ISPM 15 (jest to międzynarodowa norma, która określa zasady wykonywania zabiegów i znakowania opakowań drewnianych i drewna mocującego, powszechnie wykorzystywanych w transporcie/obrocie międzynarodowym wszelkim towarami).

Źródło: PIORiN

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl