Ukraina: ceny kapusty gwałtownie wzrosły

Zdrowa kapusta podczas przechowywania

Ceny kapusty na Ukrainie podwoiły się w ciągu tygodnia. Importerzy rozważają zakupy w krajach sąsiednich, w tym Polski.

Cena kapusty na Ukrainie prawie się podwoiła w ciągu ostatniego tygodnia. Pod koniec listopada oscylowała na poziomie od 5 do 8 UAH/kg (0,19-0,30 USD/kg) luzem, a do 10 grudnia 2021 r. ceny skoczyły do ​​8-10 UAH/kg (0,30 USD- 0,37/kg) – informują analitycy EastFruit.

Co spowodowało tak gwałtowny wzrost cen kapusty na Ukrainie?

Eksperci uważają, że jest to „efekt domina”. „Ceny kapusty w Rosji rosną bardzo szybko przez kilka tygodni z rzędu, ponieważ lokalny rynek odczuwa dotkliwy niedobór. W związku z tym średnia cena jest bliska 0,6 USD/kg, czyli dwukrotnie wyższa niż na Ukrainie i pięciokrotnie wyższa niż cena w Rosji w tym samym czasie ubiegłego roku! Oczywiście Rosja stara się importować kapustę ze wszystkich możliwych krajów dostarczających, przede wszystkim z Białorusi. Jednak ze względu na rosnący popyt ze strony Rosji, ceny kapusty również tam gwałtownie rosną. Z powodu suszy na Białorusi zbiory kapusty były umiarkowane. W związku z tym Białoruś zaczęła kupować kapustę na Ukrainie, aby zaspokoić potrzeby rosyjskich importerów, co spowodowało wzrost cen kapusty na Ukrainie – wyjaśnia Andriy Yarmak, ekonomista w Centrum Inwestycyjnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Jest nadzieja, że przez “kapuściany głód” naszych sąsiadów zwiększy się zainteresowanie polskim towarem, a dzięki temu również nasze ceny poszybują w górę.

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności