W kierunku skutecznej ochrony rolników przed nieuczciwymi praktykami handlowymi

Zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych ma być skuteczniejsze, dzięki nowej ustawie o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projekt nowej ustawy, której pierwsze czytanie odbędzie się 17 września, zawiera m.in. katalogi praktyk dozwolonych i niedozwolonych.

Nowa ustawa będzie służyć zwalczaniu nieuczciwych praktyk handlowych i wdrażać w tym zakresie dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

W projekcie nowej ustawy

W nowej ustawie zawarte są katalogi praktyk dozwolonych i niedozwolonych. W myśl nowych przepisów nie będzie możliwa zapłata za dostarczone, łatwo psujące się produkty, w terminie ponad 30 dni, a pozostałe w terminie powyżej 60 dni.

W spisie niedozwolonych praktyk znalazło się również nieuzasadnione obniżenie zapłaty np. w wyniku wprowadzonej już po dostawie towarów promocji.

Niedozwolona będzie także odmowa potwierdzenia na piśmie uzgodnionych warunków dostawy. W projekcie ustawy uwzględniono także zapisy umożliwiające UOKIK prowadzenie postępowania nie tylko w przypadku wystąpienia praktyk zakazanych, wskazanych w dyrektywie, ale również w przypadkach, gdy wykorzystywanie przez nabywcę lub dostawcę przewagi kontraktowej jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i zagraża istotnemu interesowi drugiej strony albo narusza taki interes.

Propozycje nowych rozwiązań przedstawili minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda wraz z prezesem urzędu ochrony konkurencji i konsumentów Tomaszem Chróstnym.

Źródło: MRiRW

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności