yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościW marcu ceny pomidorów znacząco spadły w całej Europie

W marcu ceny pomidorów znacząco spadły w całej Europie

Luty okazał się miesiącem, który wzbudził optymizm w producentach pomidorów. Stawki wzrosły bowiem do poziomu znacznie wyższego niż średnia z ostatnich pięciu lat czy ceny z 2022 roku. Nie trwało to jednak długo, gdyż już w marcu nastąpiły drastyczne zmiany…

Zacznijmy od ogólnego spojrzenia na Unię Europejską. W lutym średnie ceny pomidorów zatrzymały się na poziomie 2,66 euro/kg. Poziom ten był znacznie wyższy niż średnia z ostatnich pięciu lat (1,50 euro/kg), a także stawki z 2022 roku (2,10 euro/kg). W ubiegłych latach na przełomie lutego i marca obserwowano ponadto niewielkie wzrosty, co napawało optymizmem. Bieżący sezon okazał się jednak inny niż pozostałe, a ceny w marcu spadły do 2,15 euro/kg. Wprawdzie wciąż pozostają powyżej średniej z ostatnich 5 lat, jednak zrównały się z poziomem z 2022 roku. Uwzględniając niezwykle wysokie koszty produkcji, zjawisko jest nadzwyczaj niekorzystne.

Najgorzej prezentuje się sytuacja we Francji. W ubiegłym roku francuscy producenci rozpoczęli sprzedaż pomidorów w cenie 3,83 euro/kg. Aktualnie, warzywo wchodzące na rynek w marcu, osiągnęło w tamtejszych regionach cenę 2,40 euro/kg, czyli mniej aż o 1,43 euro. Średnia z ostatnich pięciu lat nie jest w tym przypadku dostępna.

Idąc dalej… Dość znaczący spadek cen na przełomie lutego i marca odnotowano w Holandii. Stawki obniżyły się bowiem z poziomu 4,63 do 3,42 euro/kg. Wprawdzie na tamtejszym rynku okres ten przynosił spadki także w poprzednich latach, jednak wynosiły one 19%, natomiast aktualnie zatrzymały się na 26%. Wynagrodzenie producentów pomidorów w Holandii pozostaje jednak powyżej średniej z ostatnich pięciu lat (1,62 euro/kg) oraz cen z 2022 roku (2,83 euro/kg).

Notowania poszły w dół także w przypadku hiszpańskich pomidorów. W lutym cena tamtejszego produktu oscylowała na poziomie 2,65 euro/kg. Przełom lutego i marca przynosił zwykle 4% wzrost, jednak obecnie zaobserwowano spadek rzędu 31%, który obniżył cenę do 1,83 euro/kg. Stawki pozostają wprawdzie powyżej pięcioletniej średniej (1,23 euro/kg), jednak są niższe względem notowań z 2022 roku (1,84 euro/kg).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Najmniej drastycznie przedstawia się natomiast sytuacja we Włoszech. Wprawdzie stawki i tutaj odnotowały spadek, jednak „tylko” o 0,29 euro. W lutym włoskie pomidory kosztowały bowiem 2,54 euro/kg, natomiast ceny w marcu zmniejszyły się do poziomu 2,25 euro/kg. Warto zaznaczyć, że na przełomie wspomnianych miesięcy w ostatnich pięciu latach obserwowano 7% obniżkę, która aktualnie wyniosła niewiele więcej, mianowicie 11%. Tym samym, ceny w marcu pozostały powyżej pięcioletniej średniej (1,69 euro/kg) i stawek z 2022 roku (2,02 euro/kg).

Źródło: agriculture.ec.europa.eu

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl