W Niemczech rusza sezon na szparagi

/Zdjęcie ilustracyjne

Szaragi to ulubione warzywo naszych zachodnich sąsiadów. We wtorek oficjalnie zainaugurowano sezon na szparagi w Brandenburgii. W tym roku można dobrze zarobić na ich zbiorze.

Jak podaje portal RBB24.de we wtorek oficjalnie rozpoczęto sezon na szaragi w Brandenburgii. W związku z tym Okręgowe Stowarzyszenie Rolników Poczdam-Mittelmark i Stowarzyszenie Beelitzer Spargel przedstawiły informację dotyczącą sytuacji w branży. Opisują m.in. oczekiwania pracowników sezonowych dotyczących, jak piszą, “godziwych wynagrodzeń”. Stawka za godzinę pracy wynosi 12 euro, niemniej może ona wzrosnąć w zależności od “wydajności pracy”. Niemieccy rolnicy oczekują na przyjazd pracowników sezonowych głównie z Polski i Rumunii. Jak informuje Jürgen Jakobs, szef stowarzyszenia producentów szparagów, sytuację sektora szparagowego zmienia ustawowe podwyższenie płacy minimalnej do 12 euro na godzinę. Obecnie średnia cena za kilogram owego warzywa oscyluje na poziomie 12-15 euro. Stawka ta może wzrosnąć, ze względu na wyższe koszty produkcji, na które składa się m.in. koszt pracownika.

Termin zbioru na „królewskie warzywa” rozpoczyna się przeważnie na początku kwietnia i trwa do 24 czerwca. Ponad połowa uprawianych w Niemczech szparagów pochodzi z Dolnej Saksonii, Nadrenii oraz Brandenburgii. To właśnie tutaj warunki glebowe, bez kamieni i z lekką glebą, sprzyjają ich uprawie.

Pierwsze partie szparagów pojawiły się na półkach sklepowych jeszcze przed Wielkanocą. Niemieccy plantatorzy liczą na pracowników sezonowych z Polski. Do tego stopnia, że w internecie pojawiają się ogłoszenia o pracy publikowane bezpośrednio w języku polskim.

W tym sezonie będzie mniej szparagów w Niemczech. Wysokie koszty produkcji wpłynęły na mniejszą powierzchnię uprawy owego warzywa. W dodatku dużym zagrożeniem dla tamtejszych plantatorów jest import tańszego towaru np. Grecji, Hiszpanii. Jak informują niemieckie media Stowarzyszenie Rolników wyraziło zaniepokojenie “niemieckie szparagi pewnego dnia mogą zniknąć z pól z powodu tańszych towarów z importu”.

źródło: money.pl

Related Posts

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności