W ostatnich tygodniach wśród producentów cebuli pojawił się niepokój. Niepokój wywołany obawą masowych obniżek cen produktu. Na ten moment sytuacja wciąż pozostaje napięta, natomiast z zagranicy coraz częściej dochodzącą do nas sygnały, że owa obawa jest jak najbardziej uzasadniona… Uczestnicy rynku dostrzegają jednak szansę, że w przyszłości ceny ponownie wzrosną.
Sytuacja na rynku cebuli pozostawała w ostatnich miesiącach dość korzystna dla producentów. Oczywiście wyprodukowanie warzywa również wiązało się z wyższymi kosztami z uwagi na ceny surowców, a także niekorzystne warunki pogodowe, niemniej… Stawki uzyskiwane przy sprzedaży wzbiły się do rekordowego poziomu. Z czasem pojawił się jednak niepokój. W dużej mierze wywołany był nastrojami wśród konsumentów oraz napływem coraz większych partii cebuli z zagranicy.
Wielu producentów zadawało sobie pytanie, kiedy będzie najlepszy moment na sprzedaż. Pytanie to wciąż jest aktualne. Szukając odpowiedzi warto zwrócić uwagę na fakty. Na polski rynek warzyw nieustannie trafia cebula z Holandii oraz ta z nieco nietypowych kierunków, jak chociażby Egipt. Część producentów, tak jak wspominaliśmy, wstrzymywała się ponadto z opróżnieniem magazynów. Obecnie starają się sprzedać towar i tym samym zwiększają podaż na rynku.
Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w cenach, które w ostatnich tygodniach zaczęły stopniowo spadać. Wprawdzie wciąż utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie, jednak istotną kwestią pozostaje to, czy w nadchodzącym okresie tak pozostanie… Ważnym sygnałem dla producentów może okazać się sytuacja na Ukrainie. W ubiegłym tygodniu serwis EastFruit poinformował bowiem o fali obniżek cen warzywa na tamtejszych rynkach. Spadły one średnio o 15%.
Na Ukrainie, podobnie jak w Polsce, napotkamy szeroką gamę produktów importowanych. Mowa o cebuli od holenderskich, egipskich, a także polskich producentów. Co warto zaznaczyć, ukraińscy rolnicy również wstrzymywali się ze sprzedażą. Poprawa pogody zmusiła jednak część z nich, na wzgląd braku specjalistycznych magazynów, do podjęcia działań. Tym samym, podaż na rynku wzrosła, co przy niewystarczającym popycie, zaczęło wywierać presję na ceny.
Nie oznacza to jednak, że obecny trend spadkowy się utrzyma. Niektórzy z producentów przewidują, że w kwietniu zapasy warzywa znacząco spadną, a ceny ponownie powrócą na wyższy poziom. Scenariusz ten jest dość prawdopodobny. Wstrzymanie się i wydłużenie przechowywania cebuli wysokiej jakości może więc znaleźć odzwierciedlenie w wyższej cenie. Warto także uwzględnić, że uczestnicy rynku na Ukrainie kierują się podobnymi przekonaniami.
Źródło: east-fruit.com