yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWidmo masowych obniżek cen cebuli

Widmo masowych obniżek cen cebuli

W ostatnich tygodniach wśród producentów cebuli pojawił się niepokój. Niepokój wywołany obawą masowych obniżek cen produktu. Na ten moment sytuacja wciąż pozostaje napięta, natomiast z zagranicy coraz częściej dochodzącą do nas sygnały, że owa obawa jest jak najbardziej uzasadniona… Uczestnicy rynku dostrzegają jednak szansę, że w przyszłości ceny ponownie wzrosną. 

Sytuacja na rynku cebuli pozostawała w ostatnich miesiącach dość korzystna dla producentów. Oczywiście wyprodukowanie warzywa również wiązało się z wyższymi kosztami z uwagi na ceny surowców, a także niekorzystne warunki pogodowe, niemniej… Stawki uzyskiwane przy sprzedaży wzbiły się do rekordowego poziomu. Z czasem pojawił się jednak niepokój. W dużej mierze wywołany był nastrojami wśród konsumentów oraz napływem coraz większych partii cebuli z zagranicy.

Wielu producentów zadawało sobie pytanie, kiedy będzie najlepszy moment na sprzedaż. Pytanie to wciąż jest aktualne. Szukając odpowiedzi warto zwrócić uwagę na fakty. Na polski rynek warzyw nieustannie trafia cebula z Holandii oraz ta z nieco nietypowych kierunków, jak chociażby Egipt. Część producentów, tak jak wspominaliśmy, wstrzymywała się ponadto z opróżnieniem magazynów. Obecnie starają się sprzedać towar i tym samym zwiększają podaż na rynku.

Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w cenach, które w ostatnich tygodniach zaczęły stopniowo spadać. Wprawdzie wciąż utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie, jednak istotną kwestią pozostaje to, czy w nadchodzącym okresie tak pozostanie… Ważnym sygnałem dla producentów może okazać się sytuacja na Ukrainie. W ubiegłym tygodniu serwis EastFruit poinformował bowiem o fali obniżek cen warzywa na tamtejszych rynkach. Spadły one średnio o 15%.

Na Ukrainie, podobnie jak w Polsce, napotkamy szeroką gamę produktów importowanych. Mowa o cebuli od holenderskich, egipskich, a także polskich producentów. Co warto zaznaczyć, ukraińscy rolnicy również wstrzymywali się ze sprzedażą. Poprawa pogody zmusiła jednak część z nich, na wzgląd braku specjalistycznych magazynów, do podjęcia działań. Tym samym, podaż na rynku wzrosła, co przy niewystarczającym popycie, zaczęło wywierać presję na ceny.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nie oznacza to jednak, że obecny trend spadkowy się utrzyma. Niektórzy z producentów przewidują, że w kwietniu zapasy warzywa znacząco spadną, a ceny ponownie powrócą na wyższy poziom. Scenariusz ten jest dość prawdopodobny. Wstrzymanie się i wydłużenie przechowywania cebuli wysokiej jakości może więc znaleźć odzwierciedlenie w wyższej cenie. Warto także uwzględnić, że uczestnicy rynku na Ukrainie kierują się podobnymi przekonaniami.

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl