WIR: niezbędne wsparcie dla producentów warzyw

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka z prośbą o uruchomienie mechanizmów wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych. Wzrost kosztów produkcji w gospodarstwach uprawiających warzywa szklarniowe może wynosić 80 proc.

Wzrost kosztów produkcji w gospodarstwie, który w zależności od kierunku produkcji sięga od 30 do 50%. Natomiast w warzywach ciepłolubnych może to być aż 80%! Wielokrotnie pisaliśmy o cenach miału węglowego, który zazwyczaj służy do ogrzewania tuneli i szklarni, wzrosły z poziomu ok. 400 zł/t w ubiegłym roku do 1200-1500 zł/t obecnie. Niestety dochodzi do tego problem z dostępnością na składach. Producenci radzą sobie tylko dlatego, że korzystają z opału zakupionego wcześniej i po niższych cenach. Jednak i tego wkrótce zabraknie. Do tego dochodzą problemy z związane z dostępnością siły roboczej. Ta sytuacja doprowadzi nie tylko do ograniczenia produkcji, ale także do podważenia jej sensowności oraz zastąpienia krajowej produkcji importem warzyw.

Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka z prośbą o uruchomienie mechanizmów wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych. Wielkopolska Izba Rolnicza, analizując rynek rolny zauważa, iż gigantyczny wzrost kosztów produkcji nie przełoży się na ceny wyprodukowanych warzyw i owoców, co w konsekwencji doprowadzi do problemów finansowych wielu małych, jak i dużych gospodarstw.

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Related Posts

  1. Wysokie ceny węgla
  2. Uprawa pomidora malinowego w szklarni

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności