reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
rizocore
AktualnościWyższe zbiory cebuli i ziemniaków w Holandii. Czy ceny są opłacalne?

Wyższe zbiory cebuli i ziemniaków w Holandii. Czy ceny są opłacalne?

Produkcja w sektorze warzywnym w Holandii spadła w 2024 roku o 1,4%. Wartość eksportu produktów rolnych wzrosła jednak o niemal 5%. Wysokie zbiory notowano w przypadku cebuli (+15%) i ziemniaków (+5%).

Coraz większym wyzwaniem w Holandii może być utrzymanie produkcji na dotychczasowym poziomie. Mają na to wpływ restrykcyjne normy stosowania azotu oraz postępujące ograniczenia w dostępności substancji aktywnych i stosowaniu środków ochrony roślin. Wskazane czynniki górują nad osiągnięciami postępu genetycznego i technologicznego w uprawie. Mimo zauważalnej tendencji, aktualnie w Holandii notowany jest wzrost nie tylko zbiorów ziemniaków i cebuli, ale także wartości eksportu produktów rolnych. Jak przedstawia się sytuacja?

reklama
Baner PORW 2025

Większe zbiory cebuli i duży popyt na ziemniaki

Szacunki holenderskiego urzędu statystycznego, jak przekazuje ING, świadczą o 5% wzroście zbiorów ziemniaków i 15% wzroście zbiorów cebuli. Większy plon cebuli przekłada się na niższą cenę rynkową. Warto jednak podkreślić, że eksport tego warzywa również jest większy niż w przypadku zbiorów z 2023 roku.

Holandia znacznie zwiększyła także możliwości przetwórstwa ziemniaków, co wpłynęło korzystnie na zainteresowanie surowcem. Producenci, mimo konieczności zmierzenia się z wysokimi kosztami (m. in. z powodu dużej presji chorób w trakcie sezonu), mogą liczyć na opłacalną sprzedaż przy aktualnych cenach. Wysoki popyt, według przewidywań ING, utrzyma się również w bieżącym roku. Producenci materiału sadzeniakowego, częściowo z powodu ograniczonej dostępności, również mogą liczyć na korzystne stawki. Prognozuje się jednak występowanie dużych różnic pomiędzy przedsiębiorcami, częściowo ze względu na warunki pogodowe.

Koszty nawozów i energii nieznacznie spadły

Koszty nawozów i energii w 2024 roku, według informacji podanych przez ING, nieznacznie spadły w porównaniu z rokiem 2023, jednak nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, nie przewiduje się dalszego spadku w roku 2025. Sytuacja jest zupełnie odmienna. Wyższe ceny gazu najpewniej doprowadzą do wzrostu cen nawozów w sezonie, a co za tym idzie do zwiększenia kosztów produkcji.

Warzywa szklarniowe w 2024 roku

W minionym sezonie gospodarstwa ogrodnicze w Holandii, zajmujące się głównie produkcją warzyw szklarniowych, zmieniły swoje plany produkcyjne, zwłaszcza z uwagi na nieco niższe koszty energii. Powierzchnia oświetlonej uprawy warzyw, a w szczególności pomidorów, osiągnęła poziom sprzed kryzysu energetycznego. Nastąpiło również masowe przejście na oświetlenie LED lub hybrydową formę LED w połączeniu z SON-T.

Warto jednak zauważyć, że w uprawach nieoświetlonych producenci pomidorów notowali niższe plony, co było spowodowane mniejszym nasłonecznieniem. Ceny, względem 2023 roku, również pozostawały niższe przez cały sezon wegetacyjny. Dopiero w drugiej połowie roku stawki wzrosły powyżej średniej długoterminowej. Plony uprawie uprawie papryki, uwzględniając niskie nasłonecznienie i powolny start produkcji wiosną, także spadły w porównaniu z 2023 rokiem. W tym przypadku notowano spadek o około 3%. Wielu plantatorów zmagało się również z problemami jakościowymi. Dla producentów ogórków rok 2024, zwłaszcza latem i jesienią, przyniósł większe ceny.

Oprócz niższych kosztów energii, wszystkie inne koszty generowały znaczny wzrost w roku 2024. W szczególności dotyczyło to kosztów zatrudnienia, a także bezpośrednich kosztów produkcji. Wzrosły one o 10%, a w niektórych przypadkach jeszcze bardziej. Jednak w uprawie warzyw utrzymuje się tendencja do zwiększania skali produkcji. W roku 2025 przedsiębiorstwa będą nadal zwiększać swoją wielkość poprzez wzrost organiczny, fuzje i przejęcia.

Wartość eksportu wzrosła o 4,8%

W 2024 roku wartość eksportu produktów rolnych wzrosła w Holandii o 4,8% do 128,9 mld euro. Wzrost wartości wynika głównie ze wzrostu cen, a w mniejszym stopniu ze wzrostu wolumenu produkcji. Szacuje się, że w minionym sezonie Holandia zarobiła na eksporcie produktów rolnych 47,4 miliarda euro. Głównymi produktami, które są eksportowane, pozostają produkty mleczarskie i jaja, a także produkty ogrodnicze i mięso.

Inwestycje mające na celu minimalizację kosztów

Wysokie ceny w ostatnich latach skłoniły wiele firm do przyspieszenia inwestycji w oszczędzanie energii i transformację energetyczną. Niepewna sytuacja na rynku wpłynie również na wyniki produkcji szklarniowej w bieżącym roku. Zauważalne są duże różnice w rentowności między plantatorami, sytuacja ta nie ulegnie zmianie w najbliższej przyszłości. Budowa nowych kompleksów szklarniowych także jest obecnie bardzo ograniczona, właśnie ze względu na znacznie wyższe koszty budowy i prognozy dotyczące rosnących kosztów energii.

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]