yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWzrasta podaż krajowych pomidorów, a ceny spadają

Wzrasta podaż krajowych pomidorów, a ceny spadają [10.05.2023]

W ostatnim czasie na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach mogliśmy zaobserwować spadek cen krajowych pomidorów szklarniowych. Powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście wzrastająca podaż.

Patrząc na ostatnie miesiące możemy pokusić się o stwierdzenie, że sezon na krajowe pomidory zapowiadał się całkiem dobrze. Wynagrodzenie uzyskiwane przez producentów było bowiem wyższe niż w ubiegłych latach. Oczywiście nie możemy mówić tutaj o jakimkolwiek zysku, gdyż rekordowo wysokie były również koszty produkcji, niemniej… Sytuacja zapowiadała się lepiej niż w przypadku pozostałych gatunków warzyw.

„Wysokie” ceny, jak się okazuje, wynikały jednak tylko ze zmniejszonej podaży. Nie wszyscy producenci zdecydowali się bowiem zaryzykować i rozpocząć uprawy w tak niekorzystnych okolicznościach. Tymczasem, warunki pogodowe stale się zmieniają. Towarzyszące nam dni stają się coraz bardziej ciepłe i słoneczne, natomiast ilość krajowych pomidorów na rynku wzrasta. Znalazło to rzecz jasna odzwierciedlenie w cenach.

Cofnijmy się o kilka dni… W ubiegłym tygodniu wynagrodzenie dla producentów spadło o 30-35%. Stawki ukształtowały się na poziomie 60,00-65,00 zł za 6 kilogramowy karton, czyli 10,00-10,83 zł za kilogram. Zarówno w przypadku pomidorów malinowych, jak i czerwonych. Oczywiście niektórzy z producentów cenili swoje pomidory malinowe nieco bardziej, mianowicie 70,00-75,00 zł za karton (11,66-12,50 zł za kilogram), jednak stawki w hurcie oscylowały najczęściej na wspomnianym uprzednio poziomie.

O ile w przypadku pomidorów malinowych sytuacja się nie zmieniła, tak w przypadku pomidorów czerwonych możemy zaobserwować pewną korektę. Ceny na początku tygodnia nieco się obniżyły. Zakładając, że uprzednio oba typy sprzedawano w cenie około 11,00 zł za kilogram, spadek wynosi ponad 1,00 zł. Obecnie producenci pomidorów czerwonych mogą spodziewać się bowiem ceny na poziomie poniżej 10,00 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Miejmy nadzieję, że zwiększająca się podaż pomidorów nie doprowadzi do sytuacji, którą mogliśmy i nadal możemy zaobserwować na rynku ogórków. Wiele od tego zależy…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl