reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
RhizoVITAL
AktualnościWzrosła powierzchnia uprawy ziemniaków we Francji. Ile ton zebrano w 2024 roku?

Wzrosła powierzchnia uprawy ziemniaków we Francji. Ile ton zebrano w 2024 roku?

Zakłady przetwórcze we Francji stale poszukują ziemniaków, przez co powierzchnia uprawy wzrosła o 11%. Zauważalnie wyższe są również plony. Wśród producentów rodzą się jednak pytania o dalszy rozwój.

Powierzchnia uprawy ziemniaków we Francji, według danych agencji statystyk rolnych Agreste, zwiększyła się o 11%, osiągając łącznie 178 900 ha. Sezon niósł za sobą wiele wyzwań, które w dużej mierze wiązały się z występowaniem niekorzystnych warunków pogodowych, jednak większa powierzchnia uprawy pozwoliła plantatorom zaspokoić stale wzrastające zapotrzebowanie ze strony zakładów przetwórczych.

reklama
Baner PORW 2025

Całkowity plon we Francji w 2024 roku

W ubiegłym roku we Francji średni plon ziemniaków wyniósł 43,1 t/ha, przy czym w północno-wschodniej części kraju (Szampania-Ardeny) plony osiągały poziom 50,5 t/ha. Warto przy tym zauważyć, że zbiory w 2024 roku są zbliżone do średniej z ostatnich 10 lat. Tak czy inaczej, wśród producentów rodzą się pytania o przyszły rozwój, produktywność i jej wpływ na sektor w średnim i długim okresie. Plony nie osiągnęły bowiem poziomu sprzed 10 lat.

W ubiegłym sezonie, a więc w 2024 roku, całkowity plon ziemniaków we Francji szacowany jest na 7,7 mln ton, co oznacza wzrost o 12,2% w porównaniu z rokiem 2023. Tak jak wspominaliśmy, niezwykle duże znaczenia miał w tym przypadku rosnący popyt ze strony lokalnych zakładów przetwórczych. Zainteresowanie surowcem pozostaje na wysokim poziomie, przez co zwiększył się areał upraw, a co za tym idzie całkowity plon.

Na produkcję we Francji wpłynęła także sytuacja w sąsiadujących z nią krajach, które nie radzą sobie z uprawą. Zmiany klimatyczne, a także rosnąca presja ze strony chorób i szkodników, negatywnie wpływają na plony. W ramach przykładu, aktualnie to północne regiony Francji coraz częściej wybierane są zamiast Belgii jako lokalizacja nowych zakładów produkcyjnych. Nowe fabryki budują tam firmy Agristo, Clarebout i Ecofrost.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kraj słynący z frytek notuje najniższy od 5 lat plon ziemniaków z hektara

Import francuskich ziemniaków do Polski

Francja pozostaje jednym z głównych dostawców ziemniaków do Polski. W okresie od stycznia do listopada 2024 roku import z tamtejszych stron oscylował na poziomie 7,06 tys. ton. Większą ilość towaru we wskazanym okresie dostarczyły do Polski jedynie Niemcy (59,50 tys. ton), Grecja (13,55 tys. ton), a także Hiszpania (10,98 tys. ton). Z kolei Polska w pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku, według wstępnych obliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, wyeksportowała do Francji jedynie 1,62 tys. ton ziemniaków.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Import ziemniaków – sprowadzono 128 tysięcy ton do listopada 2024 roku

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]