Wzrosną ceny wody. Czy wpłynie to na opłacalność produkcji warzyw?

Nawadnianie ziemniaka

Niestety nie mamy dobrych wieści dla producentów warzyw. Tym razem informujemy, że drożeje stawka za wodę. Czy to oznacza, że koszty produkcji warzyw znowu pójdą w górę?

Gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne ustalają stawki opłat za wodę i ścieki na najbliższe 3 lata. Aż 94 proc. gmin i przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych wnioskuje za wzrostem cen za wodę i ścieki.

Propozycje nowych cen wpływają do Wód Polskich, które jako regulator mają za zadanie sprawdzić czy proponowane przez samorządy taryfy są racjonalne i rzeczywiście dotyczą kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Do tej pory wpłynęło łącznie 2548 wniosków, w tym 2403 proponujących wzrost cen za wodę i ścieki (94 proc.), 81 dotyczących utrzymania cen (3 proc.) i 64 proponujących obniżenie dotychczasowych cen (2,5 proc.).

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował podczas konferencji prasowej, że na półmetku ustalania opłat średnia podwyżka wynosi 7 proc. To są indywidualne wnioski. Każdy musi być rozpatrzony, wszystkie czynniki muszą być wzięte pod uwagę – inwestycje, amortyzacja. Ale można powiedzieć, już teraz, że jest to nasz wspólny sukces, ponieważ na początku średnia podwyżek planowanych to była 20 procent. W tej chwili to 7 procent, więc już to zupełnie inaczej wygląda – powiedział. 

Źródło: PGW, dziennik.pl, next.gazeta.pl, msn.com

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności