reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
RhizoVITAL
reklama
octavo marchew nasiona
Strona głównaAktualnościZastraszająco niskie ceny cebuli i marchwi. Największy spadek od lat

Zastraszająco niskie ceny cebuli i marchwi. Największy spadek od lat

Spektakularny spadek cen cebuli i marchwi na wschodnim rynku warzyw niepokoi producentów. Aktualnie notowane ceny marchwi w tym rejonie są najniższe od lat. Nie inaczej jest w przypadku cen cebuli.

Ceny cebuli w Tadżykistanie, jak podaje EastFruit, gwałtownie spadły. Marchew na tamtejszym rynku sprzedawana jest w cenie około 0,09 USD/kg (0,36 zł/kg), stawka ta może szokować, szczególnie gdy porównamy cenę z poprzednim rokiem. To aż 3,5 razy mniej niż otrzymywali producenci w ubiegłym sezonie. Cena cebuli wynosi około 0,08 USD/kg (0,32 zł/kg). Stanowi to największy spadek w ostatnich latach. Tak niskie ceny warzyw mogą mieć poważne konsekwencje dla gospodarki Tadżykistanu, szczególnie dla lokalnych rolników, którzy już napotkają trudności w pokrywaniu kosztów produkcji. Sytuacja ta może wpłynąć na decyzje o uprawach i prowadzeniu działalności rolniczej w nadchodzących sezonach.

reklama
Baner PORW 2025

Ceny najniższe od lat

Podobny poziom cen mogliśmy zobaczyć w okresie zamknięcia granic, co było spowodowane początkiem pandemii wirusa SARS-CoV-2. Aktualnie notowane ceny marchwi w Tadżykistanie są najniższe w całym regionie i pozostają rekordowo niskie na arenie międzynarodowej. Takie stawki nie są w stanie pokryć kosztów produkcji i przechowywania warzyw. Problem rolników pogłębia napływ tegorocznej cebuli z południowych regionów kraju, która już trafiła do sprzedaży i jeszcze bardziej zwiększa presję rynkową.

Przyczyna gwałtownego spadku cen

Na sytuację składa się wiele czynników. Jednym z kluczowych punktów jest wprowadzony na początku 2024 r. nieformalny zakaz eksportu obejmujący zarówno cebulę, jak i marchew. Nie jest pewne co stoi za zakazem, ponieważ ceny już w momencie jego wprowadzenia znajdowały się w pobliżu historycznego minimum. Eksport mógł generować znaczne zyski z wymiany walut, jednak nie podjęto takiej próby. W porównaniu, według doniesień, Uzbekistan wyeksportował ponad 300 tys. ton cebuli, co w efekcie wygenerowało zysk w wysokości około 100 mln USD, a znaczna część towaru trafiła na rynek Unii Europejskiej.

Nadprodukcja

Kolejnym czynnikiem jest wzrost wolumenu produkcji, do którego przyczyniły się wysokie ceny w poprzednim sezonie. Rolnicy zwiększali obszary upraw, spodziewając się możliwości eksportowych. Sytuacja ta doprowadziła do nadwyżek produktów.

Choroby przechowalnicze

Na tak ogromne spadki wpłynęły także wyzwania związane z przechowywaniem cebuli czy marchwi. Warzywa wymagają stale niskich temperatur dla optymalnego magazynowania. W bieżącym roku wiele przechowalni na terenie Tadżykistaniu borykało się z częstymi przerwami w dostawie prądu. Przyspieszyło to rozwój chorób przechowalniczych i obniżenie jakości warzyw, a to zmusiło rolników do szybszej sprzedaży.

Warto obserwować, jak sytuacja cenowa będzie się rozwijać w kolejnych miesiącach i jakie działania podejmą zarówno rolnicy, jak i władze w celu stabilizacji rynku.

Źródło: EastFruit

reklama
reklama
PNOS baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
reklama
Baner KUPS
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]