Cebula z Rosji i Kazachstanu nie wjedzie do Polski. Przechwycono 85 ton towaru. Sfałszowano świadectwa fitosanitarne, a to nie wszystko. Sprawdź, dlaczego jeszcze zakazano wwozu cebuli z Rosji i Kazachstanu.
Inspektorzy Oddziału Granicznego w Koroszczynie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie, w kwietniu i maju 2024 r. zakwestionowali 38 przesyłek towarów roślinnych, wwożonych do Unii Europejskiej. Powodem odmowy wwozu było nie spełnienie importowych wymogów fitosanitarnych Unii Europejskiej.
Cebula z Rosji i Kazachstanu
Pośród towarów, których wwozu na terytorium Unii zakazano/odmówiono znalazła się świeża cebula o łącznej wadze 85 000 kg, pochodząca z Rosji i Kazachstanu. Zatrzymane przesyłki cebuli zaopatrzone były w nieprawidłowe świadectwa fitosanitarne, zawierające zafałszowane informacje, lub były przewożone na niezgodnym ze standardem ISPM 15 drewnianym materiale opakowaniowym.
Standard ISPM 15 jest międzynarodową normą w sprawie środków fitosanitarnych, która określa zasady wykonywania zabiegów i znakowania opakowań drewnianych i drewna mocującego, powszechnie wykorzystywanych w transporcie/obrocie międzynarodowym wszelkim towarami.
Gdzie prowadzone są kontrole?
Na terenie województwa lubelskiego graniczna kontrola fitosanitarna jest wykonywana w 6 przejściach granicznych, tj. 3 drogowych: Koroszczyn (Białoruś), Dorohusk i Hrebenne (Ukraina) oraz 3 kolejowych: Kobylany (Białoruś), Dorohusk i Hrubieszów (Ukraina). Inspektorzy PIORiN pracują w systemie 24 godzinnym, 7 dni w tygodniu. Najwięcej skontrolowano przesyłek w Oddziale Granicznym w Koroszczynie, są to towary roślinne pochodzące z Rosji, Białorusi, Azji centralnej (m.in. Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu) oraz z Chin.
Źródło: PIORiN