AktualnościZawieszenie na rynku cebuli

Zawieszenie na rynku cebuli [09.03.2023]

W aktualnym sezonie cena cebuli zmieniała się niemal nieustannie. Trend uległ jednak zmianom… Wynagrodzenie uzyskiwane przez producentów w ostatnich dniach pozostaje niezmienne. Jak kształtują się ceny cebuli na ten moment?

Na przestrzeni ostatnich tygodni szczególnie widocznym warzywem na rynku była cebula. Produkt nieustannie osiągał coraz to wyższe ceny i wielu producentów przewidywało, że trend stale będzie się utrzymywał. Niemniej… W ostatnich dniach na rynku w Broniszach panuje swego rodzaju zastój, natomiast wzrosty w przypadku cebuli nie są odnotowywane. Czy takowa sytuacja się utrzyma? W dużej mierze zależeć to będzie od pogody. Aktualnie jest ona dość nieprzychylna, przez co lokalne bazary i targowiska nie działają. To wpływa z kolei na niższy popyt na rynkach hurtowych… Mówiąc krótko, odbiorców brakuje.

Obserwując zagraniczne rynki, a także uwzględniając obniżoną podaż warzywa w wielu krajach, możemy podejrzewać, że cebula ma jeszcze szansę na dalszy rozwój. Warto jednak pamiętać, że konsumenci są aktualnie podrażnieni nadmiarem wszelakich kosztów, natomiast artykuły o „paragonach grozy” przyczyniają się do oburzenia. Oczywistym jest fakt, że wyższe ceny warzyw są wręcz wskazane na wzgląd zdecydowanie wyższych kosztów produkcji, niemniej… Część społeczeństwa zdaje się nie być tego świadoma.

Tak czy inaczej… Trend wzrostowy co prawda zanikł w ostatnich dniach, jednak ceny utrzymują się na niezmiennym poziomie, który jest zdecydowanie bardziej satysfakcjonujący niż w poprzednich latach. Tak jak wspominaliśmy, zjawisko jest bardzo istotne na wzgląd rekordowo wysokich kosztów produkcji. Na ten moment producenci mogą spodziewać się cen rzędu 60,00-65,00 zł za 15 kilogramowy worek w hurcie, czyli 4,00-4,33 zł za kilogram. W sprzedaży detalicznej stawki oscylują natomiast na poziomie 70,00 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram daje 4,66 zł.

Krajowi producenci muszą dodatkowo liczyć się z importowaną cebulą z Holandii. Zagraniczny konkurent osiąga aktualnie ceny dochodzące do 80,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 5,33 zł za kilogram. Tyczy się to jednak największego kalibru warzywa. W przypadku nieco mniejszych rozmiarów cena jest adekwatnie niższa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie