Grupa Mularski jest polskim liderem w produkcji rozsad pomidorów a także jednym z wiodących producentów warzyw na rodzimym rynku. Czy istnieje przepis na sukces w branży ogrodniczej, która jak wiadomo stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych przedsiębiorców?
Marcin Mularski, prezes Grupy, odpowiadając na to pytanie, wylicza szereg czynników kluczowych w rozwijaniu biznesu w branży agro:
– Niezbędna jest wszechstronna wiedza na temat ogrodnictwa, dbałość o bezpieczeństwo upraw oraz ich zgodność z normami. Koniecznie należy również dążyć do ciągłego rozwoju, a więc stosowania najnowocześniejszych technologii, co z kolei pozwala na minimalizację zużycia energii i wody, redukcję odpadów i dbałość o środowisko.
Grupa Mularski to duża firma posiadająca kilka filii rozsianych na terenie Polski, współpracująca z największymi sieciami super- i hipermarketów. Wydaje się, że zarządzanie takim przedsiębiorstwem to pełnoetatowa praca nie dla kilku, lecz co najmniej kilkudziesięciu osób. Jak sprawować kontrolę nad wszystkimi aspektami działalności, mając jeszcze czas na planowanie i rozwój?
– To właśnie największy problem większości członków kadry kierowniczej: brak czasu. W ogrodnictwie trzeba mieć stały nadzór nad produkcją, obserwować rozwój roślin, natychmiastowo reagować na pojawiające się problemy, przez co nie można skupić się na aspektach rozwojowych i kontroli w skali makro. I tutaj właśnie Grupa Mularski poszła krok dalej, dzięki czemu wyprzedziła konkurencję. Zainwestowaliśmy w systemy informatyczne, które ułatwiają optymalizację procesów, zapisują dane dotyczące niemal każdego aspektu pracy przedsiębiorstwa i powiadamiają o potencjalnych trudnościach. W tej kwestii zaufałem firmie ITS K7, dzięki której wszystkie ważne informacje mam teraz w swoim smartfonie: wystarczy kilka sekund, by wyświetlić tabelę lub wykres z interesującymi mnie informacjami.
A propos współpracy z ITS K7. Ostatnio w internecie pojawił się film promujący system TraceON, w którym widoczna jest produkcja w Grupie Mularski. Czym dokładnie jest TraceON i skąd wziął się pomysł na tego typu produkt?
– TraceON to system informatyczny mający za zadanie wdrożenie traceability, czyli identyfikowalności produktu. Razem z prezesem ITS K7, Kornelem Grzywoczem doszliśmy do wniosku, iż sekretem sukcesu w branży agro jest ścisła kontrola nie tylko nad daną dostawą, ale nad każdą, pojedynczą paletą roślin. TraceON stanowi wynik naszej wspólnej pracy i kreatywności w tworzeniu rozwiązań dla nowoczesnych firm. Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu tac i lokalizacji TraceON zbiera szczegółowe informacje o przemieszczaniu się produktów na terenie firmy i zabiegach, jakim są poddawane. Dla mnie to spokojny sen na wypadek kontroli oraz solidny dowód zgodności produkcji Grupy Mularski z obowiązującymi normami. Dla moich pracowników to szybkość zlecania i potwierdzania czynności dzięki intuicyjnej aplikacji mobilnej. Dla klienta to z kolei gwarancja bezpieczeństwa oraz najwyższej jakości zakupionego towaru.