yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
TechnikaJak zoptymalizować koszty przechowywania warzyw i owoców?

Jak zoptymalizować koszty przechowywania warzyw i owoców?

Zapewnienie właściwych warunków przechowywania zebranych warzyw i owoców wymaga od grup producenckich, podmiotów skupujących, firm z branży owocowo-warzywnej czy przetwórców niemałych nakładów finansowych. Sposobem na minimalizację kosztów jest maksymalne wykorzystanie dostępnego zaplecza magazynowego.


Taką możliwość dają coraz bardziej popularne w naszym kraju półautomatyczne systemy gęstego składowania AutoMAG. Systemy gęstego składowania dedykowane są nie tylko branży owocowo-warzywnej, ale na dobrą sprawę całej branży spożywczej, a zwłaszcza magazynom gdzie wymagane jest zachowanie efektywnej rotacji towaru w systemie FIFO, magazynom ze stosunkowo mało zróżnicowanym asortymentem oraz tam gdzie rotacja towaru jest szybka, a tempo pracy wysokie.

Wykorzystać chłodnię do granic możliwości

Utrzymanie chłodni czy mroźni jest dla każdego przedsiębiorstwa działającego w branży owocowo-warzywnej niezwykle kosztotwórcze. Jednym z najprostszych sposobów redukcji tych wydatków jest maksymalnie wysokie wykorzystanie dostępnej kubatury obiektów, w których przechowywane są produkty przygotowane do sprzedaży. I właśnie na to pozwalają nowoczesne systemy gęstego składowania z wózkiem wahadłowym AutoMAG Shuttle.

Systemy gęstego składowania minimalizują liczbę korytarzy międzyregałowych. Dzięki temu na tej samej powierzchni magazynu możemy zgromadzić od 30 do 70% więcej towaru, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych regałów paletowych rzędowych. Korzyści z takiej inwestycji są więc bardzo wymierne i namacalne. Regałami gęstego składowania warto się zainteresować nie tylko wtedy, kiedy planujemy zoptymalizować budowę nowego magazynu chłodniczego, ale także w sytuacji gdy brakuje nam już miejsca, ale nie stać nas na kolejną rozbudowę.

promag_685

Bardzo dobrym przykładem może być tutaj chociażby firma FIDO-SAD, zajmująca się produkcją mrożonek z owoców miękkich – malin, truskawek oraz jabłek i która zdecydowała się na taką inwestycję. – Przy wyborze dostawcy wyposażenia magazynowego ważna jest chłodna kalkulacja: jak oszczędzać czas i minimalizować koszty bez uszczerbku dla jakości. System gęstego składowanie AutoMAG spełnia te kryteria – mówi Michał Dzioba, prezes zarządu w firmie FIDO-SAD.

Gęste składowanie z AutoMAG Shuttle w praktyce

Działanie systemu, w który zainwestowała m.in. firma FIDO-SAD, jest niezwykle proste, ale wymaga na pewno zmiany organizacji pracy magazynu. Wszystkie jednostki ładunkowe z warzywami czy owocami (palety, skrzyniopalety) składowane są w kanałach tzw. regałów wjezdnych, a całą procedurę załadunku i rozładunku realizuje za nas półautomatyczny wózek wahadłowy AutoMAG Shuttle, którym sterujemy prostym w obsłudze pilotem. Ładunek ustawiamy wózkiem widłowym na wózku wahadłowym znajdującym się na początku każdego kanału wjezdnego i to on ustawia je następnie w regałach. Po wykonaniu czynności wózek wraca na początek kanału po następny ładunek. W analogiczny sposób realizowany jest proces rozładunku regałów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co istotne, system wyposażony jest w zestaw fotokomórek, które z jednej strony zabezpieczają wózki przed niekontrolowanym zjazdem z regału, a z drugiej pozwalają zlokalizować miejsce postawienia następnego ładunku. Tego typu rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo oraz wydajność pracy magazynu, a także obniża koszty operacji magazynowych. Regały z wózkiem wahadłowym AutoMAG Shuttle minimalizują m.in. czas jałowych przejazdów wózków widłowych. Operator nie musi bowiem wjeżdżać do kanału regałowego, jak ma to miejsce w standardowych regałach wjezdnych, a jego praca jest ograniczona do kilku czynności: umieszczenia palety na platformie oraz jej pobrania. Ryzyko uszkodzenia towaru czy instalacji regałowej jest więc zdecydowanie mniejsze. Poza tym poprawia się komfort pracy w obiekcie ponieważ tego typu wózek pracuje zdecydowanie ciszej niż wózki widłowe.

za: mat. firmy Promag SA

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl