• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPanele fotowoltaiczne – Czy musimy się martwić?

Panele fotowoltaiczne – Czy musimy się martwić?

Idea zbierania i recyklingu zużytego już sprzętu AGD w kontekście ochrony środowiska wydaje się słuszna. Jednak jak to wygląda w przypadku paneli fotowoltaicznych? Tutaj sprawy nieco się komplikują – bowiem jak zebrać coś, czego jeszcze nie ma.

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zobowiązuje producentów i importerów do rozliczania się z zebranej ilości wysłużonych instalacji – ma być to co najmniej 65% ze średniej ilości paneli wprowadzonych na rynek w ostatnich trzech latach. Są to ogromne ilości odpadów, jednak nie wszystko wydaje się jasne…

Wszelkie instalacje wprowadzone na naszym rynku są stosunkowo nowe i mogą służyć jeszcze wiele lat, nie nadają się na odpady. Alternatywą jest zużyty sprzęt AGD, a w tym choćby pralki. Bowiem ww. ustawa umożliwia przypisywanie go na konto paneli, gdyż oba produkty są umieszczone w tej samej kategorii – sprzętu wielkogabarytowego. Jednak czy wszystko przebiegnie bezproblemowo?

Wyliczono, że już w 2022 roku ilość paneli, która miałaby trafić do odzysku przekracza możliwości zebrania zużytego sprzętu niemalże o połowę. Co w takim przypadku się stanie? Będą, rzecz jasna, stosowane kary – za każdą tonę poniżej limitu trzeba będzie zapłacić 1,8 tys., co łącznie da kwotę około 112 mln zł.

Apele, w których wspominano, że nigdzie poza Polską nie ma naliczanych kar za nierealizowanie obowiązków, które ze względu na warunki gospodarcze są niemożliwe do zrealizowania nie spotkały się z odpowiedzią.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Producenci i importerzy chcąc uchronić się przed bankructwem zaczną wchodzić w szarą strefę, co oznacza trefne poświadczenia recyklingu. Ponadto, do czasu, gdy panele rzeczywiście zaczną się zużywać, przekwalifikują się już na inne technologie OZE i nie będzie komu zapłacić za ich zbiórkę.

Prezes PSF (Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki) przyznaje, że regulacje unijne wymagają korekty, jednak z drugiej strony branża fotowoltaiczna umywa ręce. Utylizacja zużytych paneli to istotna kwestia, ale w Polsce to zadanie organizacji odzysku. Firmy działające w krajowym sektorze PV ponoszą koszty jedynie za wprowadzenie sprzętu na rynek i nie odpowiadają za zbiórkę i utylizację urządzeń elektronicznych.

Najgorsze jest to, że wciąż nie wiemy jak sytuacja wyglądać będzie za te kilkanaście lat, gdy zużyte już panele będziemy musieli w jakiś sposób zutylizować…

Źródło: www.bankier.pl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl