• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDzień Cebuli Ozimej

Dzień Cebuli Ozimej

14.06.2019 w Turzanach k. Inowrocławia na polach Katarzyny i Waldemara Weberów odbył się Dzień Cebuli Ozimej. Organizatorem spotkania była firma Hazera, a współorganizatorami firmy: Adob, AsCrop oraz Bayer.

Na polu produkcyjnym można było podziwiać okazałą odmianę Panther F1 z oferty firmy Hazera. Nasiona cebuli wysiano 25 sierpnia 2018 r. Rośliny przezimowały bardzo dobrze i w połowie czerwca osiągnęły wielkość handlową. Na polu można było zobaczyć pojedyncze kwiatostany, ale było ich naprawdę niewiele. Podczas spotkania pokazano również dwie inne odmiany cebuli ozimej z firmy Hazera – wcześniejszą nieco – Wolf F1 oraz również wczesną, ale o białej łusce – Nevix F1.

Szczegółową charakterystykę tych odmian przedstawił Piotr Manista reprezentujący firmę Hazera. Włodzimierz Prus z firmy Adob informował o zaleceniach w nawożeniu cebuli ozimej. Przestrzegał m.in. przed zbyt dużymi dawkami azotu. Wspomniał też o odpowiedniej agrotechnice w uprawie cebuli ozimej oraz o ofercie nawozów dolistnych z firmy Adob m.in. z serii ProFit.

Wiele praktycznych wskazówek dotyczących ochrony cebuli przekazał Krzysztof Dunajski z firmy Bayer. Szczególną uwagę zwrócił na możliwości stosowania herbicydu Bandur. Natomiast Pierre-Yves Boulet z firmy As Crop informował o możliwości poprawy ochrony warzyw cebulowych podczas niekorzystnych warunków uprawy m.in. dzięki stosowaniu preparatu Helioterpen. Powiedział również o możliwości wykorzystania środków zawierających hydrazyd maleinowy, które przeciwdziałają wyrastaniu cebuli w szczypior podczas przechowywania. W ofercie firmy As Crop jest to Itcan. W ubiegłym roku niektórzy plantatorzy mieli problemy z nabyciem tych środków. Niestety dystrybutorzy sygnalizują, że w tym roku ilości tych środków na rynku mogą być niewystarczające.

tekst i foto Aleksandra Andrzejewska

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Więcej na ten temat w kolejnym numerze Warzywa nr 7/2019

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl