yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościDzień Cebuli Ozimej

Dzień Cebuli Ozimej

14.06.2019 w Turzanach k. Inowrocławia na polach Katarzyny i Waldemara Weberów odbył się Dzień Cebuli Ozimej. Organizatorem spotkania była firma Hazera, a współorganizatorami firmy: Adob, AsCrop oraz Bayer.

Na polu produkcyjnym można było podziwiać okazałą odmianę Panther F1 z oferty firmy Hazera. Nasiona cebuli wysiano 25 sierpnia 2018 r. Rośliny przezimowały bardzo dobrze i w połowie czerwca osiągnęły wielkość handlową. Na polu można było zobaczyć pojedyncze kwiatostany, ale było ich naprawdę niewiele. Podczas spotkania pokazano również dwie inne odmiany cebuli ozimej z firmy Hazera – wcześniejszą nieco – Wolf F1 oraz również wczesną, ale o białej łusce – Nevix F1.

Szczegółową charakterystykę tych odmian przedstawił Piotr Manista reprezentujący firmę Hazera. Włodzimierz Prus z firmy Adob informował o zaleceniach w nawożeniu cebuli ozimej. Przestrzegał m.in. przed zbyt dużymi dawkami azotu. Wspomniał też o odpowiedniej agrotechnice w uprawie cebuli ozimej oraz o ofercie nawozów dolistnych z firmy Adob m.in. z serii ProFit.

Wiele praktycznych wskazówek dotyczących ochrony cebuli przekazał Krzysztof Dunajski z firmy Bayer. Szczególną uwagę zwrócił na możliwości stosowania herbicydu Bandur. Natomiast Pierre-Yves Boulet z firmy As Crop informował o możliwości poprawy ochrony warzyw cebulowych podczas niekorzystnych warunków uprawy m.in. dzięki stosowaniu preparatu Helioterpen. Powiedział również o możliwości wykorzystania środków zawierających hydrazyd maleinowy, które przeciwdziałają wyrastaniu cebuli w szczypior podczas przechowywania. W ofercie firmy As Crop jest to Itcan. W ubiegłym roku niektórzy plantatorzy mieli problemy z nabyciem tych środków. Niestety dystrybutorzy sygnalizują, że w tym roku ilości tych środków na rynku mogą być niewystarczające.

tekst i foto Aleksandra Andrzejewska

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Więcej na ten temat w kolejnym numerze Warzywa nr 7/2019

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl