• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
UprawaFabryka pomidorów

Fabryka pomidorów

Jak wygląda nowoczesna uprawa pomidora szklarniowego w gospodarstwie w Różankach koło Gorzowa Wielkopolskiego, należącego do rodzinnej firmy państwa Mularskich, mogli przekonać się uczestnicy wycieczki zorganizowanej w maju br. przez poznański oddział Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych.


Wczoraj i dziś
Zakład Ogrodniczy w Różankach powstał w latach 70. ub.w. i w tamtym czasie prosperował bardzo dobrze, ale wraz ze wzrostem kosztów energii, jakie nastąpiły w wyniku zmian gospodarczych w Polsce pod koniec lat 80. XX w., produkcja szklarniowa w tego typu obiektach stała się nieopłacalna. Być może dziś nikt by już nie pamiętał o pomidorach z Różanek, gdyby nie determinacja Tadeusza Mularskiego, który w 1995 r., nie zważając na zniszczenia, jakie powstały w zakładzie, postanowił go przejąć i wznowić w nim produkcję. Obecnie funkcjonujące w Różankach 12-hektarowe gospodarstwo to już dzieło dzieci pana Tadeusza, które doprowadziły do powstania nowoczesnych obiektów szklarniowych, do których zaliczamy także szklarnie w Pszczynie i Borach Malinowskich. Oprócz szklarni wybudowano również profesjonalną, w pełni zautomatyzowaną sortownię oraz chłodnię pomidorów.

Po zakładzie oprowadzali nas: żona właściciela firmy, Macieja Mularskiego – Agnieszka Mularska (fot. 1) oraz kierownik produkcji – Tomasz Kardasz (fot. 2),absolwent poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego (Akademii Rolniczej).Nowoczesne szklarnie mają 6 m wysokości, a uprawa prowadzona jest na podwieszanych rynnach, rozmieszczonych po 4 szt. w każdej 8-metrowej nawie.

Fot. 1. Informacje na temat obiektów i uprawy przekazała Agnieszka Mularska

Długość rzędów wynosi 121,5 m. Energia do ogrzewania pochodzi z elektrociepłowni miejskiej z Gorzowa Wielkopolskiego. Do utrzymania wyrównanej temperatury oraz wilgotności powietrza w każdej części obiektu służą wentylatory wymuszające ruch powietrza, zainstalowane w co drugiej nawie (fot. 3). Rośliny są nawadniane i zasilane pożywką w systemie fertygacji. Dokarmia się je również dwutlenkiem węgla. Gaz ten dostarczany jest do gospodarstwa w postaci ciekłej w cysternach i magazynowany w zbiornikach. Roślinom podaje się go poprzez perforowane przewody umieszczone pod rynnami uprawowymi.

Fot. 2. Tomasz Kardasz, kierownik produkcji w Różankach
„Nawozownia”

Jak przekazał kierownik produkcji, woda do nawadniania pochodzi z trzech studni głębinowych i ma odczyn 7,0–7,2,dlatego wymaga zakwaszenia kwasem azotowym do poziomu pH wynoszącego 6,5. Stężona pożywka przygotowywana jest z nawozów pojedynczych w zbiornikach A i B, a następnie rozcieńczana wodą. Roztwór gotowy do fertygacji magazynowany jest w 4 zbiornikach, z których rozprowadzany jest po szklarni. Podawaniem pożywki sterują dozowniki nawozów. Próbki pożywki z podłoża lub przelewu wysyłane są raz na dwa tygodnie do Holandii i na podstawie otrzymanych wyników obliczana jest receptura roztworu nawozowego. Nawozy pochodzą z różnych firm, m.in.: Adob, Royal Brinkman, Haifa, K+S, Zakłady Chemiczne „Złotniki”, Yara, Prayon/Hortipray.

Fot. 3. Wentylatory umieszczone w co drugiej nawie pozwalają utrzymać wyrównane temperaturę oraz wilgotność powietrza w obiekcie

 

Od stycznia do listopada
Pomidory w gospodarstwie w Różankach uprawiane są w wełnie mineralnej z firmy Cultilene (maty Exact Air).Na pojedynczej macie o długości 1,2 m ustawione są 2 kostki z dwupędową rozsadą. Rozsada jest szczepiona na podkładce Maxifort F1. Jest ona produkowana w rodzinnej firmie państwa Mularskich w Borach Malinowskich. Na dominującej powierzchni uprawiana jest odmiana gronowa Merlice F1 (fot.4) marki De Ruiter, należącej do firmy Monsanto. Jest to odmiana bezkolankowa, z odpornością na mączniaka prawdziwego. Tworzy kuliste, mięsiste owoce o masie 130–160 g. Są one intensywnie wybarwione, smaczne, z długą szypułką.

Fot. 4. W uprawie dominuje odmiana gronowa Merlice F1

W części szklarni znajduje się ponadto kolekcja odmian śliwkokształtnych i koktajlowych. Testowane są tam kreacje o różnych wielkościach, barwie i kształcie owoców, które stanowią uzupełnienie oferty pomidorów. W tym sezonie były wśród nich m.in. mieszańce: Orama F1, SummerSun F1, Mini Kumato F1, Mamirio F1, Idolini RZ F1, Cheramy RZ F1.W tym roku rozsadę wstawiano do obiektów między 13 a 15 stycznia i uprawa będzie utrzymywana do końca listopada.

Z każdego pędu wyprowadza się jeden kolejny, zagęszczając uprawę do 3,3 wierzchołków/m2.W ciągu całego sezonu na pędzie głównym uzyskuje się do ok. 25 gron, a na pędach wyprowadzanych później – o 2–3 grona mniej. Do 15–20 czerwca, w czasie najdłuższego dnia, utrzymujemy na gronach po 6 owoców, a później regulujemy grona do 5 sztuk. Liście są sukcesywnie usuwane, w pełni sezonu średnio raz w tygodniu, przeważnie po 2 lub 3 szt. z jednej rośliny. Usuwanie liści rozpoczynamy ok. 2 tygodnie przed pierwszym zbiorem. W tym roku zbiory pomidorów rozpoczęły się ok.20 kwietnia – wyjaśniał kierownik produkcji. Prace pielęgnacyjne w górnej części roślin, w tym regulacja gron, wykonywane są na wózkach zasilanych silnikiem elektrycznym.

Zapylanie i ochrona biologiczna
Do zapylania kwiatów wykorzystywane są trzmiele. W 4.–6. Tygodniu uprawy do obiektów wstawiane są pierwsze ule z firmy Koppert. Rocznie w całym obiekcie wykorzystuje się ok.400 uli. W pełni sezonu co tydzień dostawia się 1 nowy ul na 1 ha uprawy, sukcesywnie usuwając najstarsze. W szklarni stosowana jest ochrona biologiczna. Oprócz wprowadzania pożytecznych entomofagów prowadzony jest stały monitoring szkodników. W uprawie rozmieszczone są pułapki lepowe i feromonowe, m.in. na skośnika pomidorowego(Tuta absoluta). Pułapki z firmy Koppert rozmieszczone są w liczbie po 2 szt./ha.
Organizacja pracy 
Do prac związanych z regulacją owoców, usuwaniem liści, przypinaniem i opuszczaniem roślin oraz zbiorem owoców zatrudnionych jest kilkadziesiąt osób. Każdy pracownik ma ściśle określone zadanie w wyznaczonych rzędach, za które jest odpowiedzialny. Nadaje się mu numer identyfikacyjny, również czynności, które wykonuje, oraz rzędy, w których pracuje, oznaczone są numerami. Po skończonej pracy na specjalnych czytnikach (fot. 5) każdy z pracowników wpisuje swój numer, kod wykonywanego zadania oraz podaje, jakie czynności wykonał. Informacja zakodowana w ten sposób pozwalana pełną kontrolę wykonanej pracy przez cały sezon uprawowy.
Fot. 5. Czytnik do rejestracji pracy

Owoce zbierane są ręcznie, bezpośrednio w opakowania kartonowe. Zarówno puste kartony umieszczone na wózkach do zbioru, jak i pełne z zebranymi owocami transportowane są ze szklarni do sortowni automatycznie, za pomocą elektrycznego ciągnika Robocar1600 marki Royal Brinkman (fot. 6), który może poruszać się bez operatora dzięki linii indukcyjnej umieszczonej w posadzce. Załadunek pustych kartonów na wózek oraz rozładunek napełnionych odbywają się automatycznie.

Fot. 6. Zautomatyzowany transport owoców

Po rozładowaniu wózków kartony napełnione owocami kierowane są systemem transporterów łańcuchowych i rolkowych do sortowni (fot. 7). Opakowania z zebranymi pomidorami po zważeniu trafiają na kolejną linię, z której są automatycznie przenoszone i sztaplowane w palety. Gotowa paleta ma zabezpieczone narożniki i jest automatycznie bindowana. Tak przygotowany towar trafia do komory chłodniczej (fot. 8), gdzie oczekuje na transport. Linia sortownicza ma dużą wydajność, ale dzienna liczba przygotowanego towaru zależy od wielkości zamówień i waha się od kilku do kilkudziesięciu ton pomidorów.

Fot. 7. Na sortowni owoców

Handel

Pomidory wysyłane na teren kraju docierają do odbiorcy w ciągu 12 godzin. A. Mularska informowała, że temperatura, w jakiej są transportowane pomidory, nie powinna być zbyt niska, najlepiej, jeśli jest na poziomie 12–14°C. Owoce dostarczane są do sieci supermarketów w Polsce, ale również wysyłane zagranicę, np. na Słowację, do Rumunii, Bułgarii, Niemiec, a nawet do Hiszpanii i Holandii. W Różankach prowadzona jest ponadto sprzedaż detaliczna w firmowym sklepie, w którym oprócz pomidorów oferowane są inne warzywa, a także owoce i przetwory pochodzące od lokalnych producentów.

Fot. 8. Palety z pomidorami gotowe do wysyłki


Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Artykuł pochodzi z numeru  10/2016 miesięcznika “Hasło Ogrodnicze”


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl