Fasola szparagowa w Kamionie

Grupa Producentów Rolnych Agroczar zaprosiła ogrodników uprawiających fasolę szparagową na spotkanie, podczas którego zaprezentowano kolekcję odmian tego warzywa. Odbyło się ono 16 sierpnia 2016 r. na polu demonstracyjnym Doroty i Grzegorza Zabostów w Kamionie pod Skierniewicami, gdzie można było ocenić i porównać ze sobą ponad 20 odmian prezentowanych przez firmy nasienne.

Przedsiębiorstwo Alseed jest przedstawicielem w Polsce firm Holland Select i Bakker Brothers. Z oferty tego pierwszego hodowcy plennością wyraźnie wyróżniała się odmiana Stanley (fot. 1) o 75-dniowym okresie wegetacji. Rośliny są odporne na stresowe warunki uprawy i niezależnie od warunków pogodowych i rodzaju gleby niezawodnie plonują. Strąki są wysoko osadzone na roślinie, osiągają długość 12–14 cm i średnicę 8–10 mm.

Z hodowli firmy Bakker Brothers uwagę zwracała wczesna odmiana Tempo o krótkim okresie wegetacji (60 dni w polu). Rośliny o dużym wigorze i mocnym systemie korzeniowym tworzą proste, wysoko osadzone i dobrze wypełnione miąższem strąki o długości ok. 13 cm. W plonie ok. 40% stanowią strąki o średnicy 8–9 mm, a 60% – te w kalibrze 9–10,5 mm. Odmiana jest polecana do wczesnej uprawy wiosennej lub produkcji jako poplon.

Firma HM. Clause zaprezentowała m.in. dwie znane już na polskim rynku odmiany, przydatne do zbioru kombajnowego – Puncher i Caprika. Nowszymi propozycjami tego hodowcy są odmiany Wyatt (ok. 63 dni wegetacji), Clarke (65 dni) i Bowie (68 dni). Odmiany te cechują się wzniesionym, zwartym pokrojem roślin i dużą plennością, nawet w niesprzyjających warunkach uprawy, a także wyższą odporność na infekcje w czasie niekorzystnych warunków pogodowych, m.in. dzięki intensywnej barwie liści i pokryciu ich warstwą woskową. Strąki odmiany Wyatt są intensywnie zielone, długie i proste (14,5 cm długości i 9–9,5 średnicy), u odmiany Clarke mają one średnio intensywny kolor i podobne wymiary (ok. 14,5 cm długości i 8,5–9 mm średnicy), z kolei w przypadku odmiany Bowie są jednolicie wybarwione na ciemnozielony kolor i nieco krótsze (12–13 cm długości, 9–9,5 mm średnicy).

Na poletkach demonstracyjnych uwagę zwracały także dwie kreacje z hodowli polskiej firmy KHNO Polan – Malwina (fot. 2) i Finezja. Malwina to średnio wczesna odmiana o okresie wegetacji 78 dni. Rośliny mają skupiony pokrój, a strąki o długości 15 cm i średnicy 10 mm są osadzone w ich górnej i środkowej części. Z kolei Finezja to późna propozycja o 82-dniowym okresie wegetacji, tolerancyjna na niekorzystne warunki uprawy. Rośliny nie mają skłonności do wylegania, a strąki, osadzone w środkowej i górnej części, równomiernie dojrzewają, Są ciemnozielone, z połyskiem o długości 12–14 cm i średnicy 7 mm.

Fot. 2. ‘Malwina’

Spośród odmian marki Seminis, zaprezentowanych przez koncern Monsanto atrakcyjnymi, ciemnozielonymi strąkami z mocnym połyskiem wyróżniała się kreacja funkcjonująca jeszcze pod numerem SV1541GA. Jej rośliny o silnym wigorze i sztywnych pędach odznaczają się wysokim potencjałem produkcyjnym. Ponadto mają dobre zdolności adaptacyjne na różnych stanowiskach uprawy. Strąki o długości ok. 14 cm i średnicy 8–9 cm są osadzone w centralnej części rośliny, a ich dojrzewanie jest skoncentrowane w czasie. Dzięki temu odmiana jest przydatna zarówno do zboru ręcznego, jak i mechanicznego.

Firma Syngenta przedstawiła dwie wczesne odmiany o 60-dniowej wegetacji, przydatne do uprawy wiosną oraz jako poplon – Momentum i Opportune. Obydwie cechują się wzniesionym pokrojem roślin, silnym wigorem i mocnym systemem korzeniowym. Ponadto nie zrzucają kwiatów i zawiązków w trudnych warunkach uprawy i dają wysoki plon również w latach o niekorzystnym przebiegu pogody. Wyrównane kwitnienie i dojrzewanie strąków predysponuje je do zbioru mechanicznego. Ciemnozielone, proste strąki u pierwszej z odmian osiągają 13–14 cm długości, a u drugiej – 15–16 cm.

Tekst i fot. Anna Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 12/2106 “Hasła Ogrodniczego”

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności