Mikoryza pozwala ograniczyć zużycie nawozów i środków ochrony roślin. Grzyb pobiera składniki pokarmowe wyprodukowane przez roślinę w procesie fotosyntezy, a roślina zyskuje w zamian rozbudowanie systemu korzeniowego.
Mikoryza to symbioza grzybów z korzeniami wielu gatunków roślin, odgrywająca niezwykle ważną rolę w zdrowotności i plonowaniu m. in. warzyw. Współpraca ta polega na połączeniu strzępków grzybni z komórkami roślinnymi. Dzięki temu grzyb pobiera składniki pokarmowe wyprodukowane przez roślinę w procesie fotosyntezy, a roślina zyskuje w zamian rozbudowanie systemu korzeniowego. Korzenie wydłużone strzępkami grzybni docierają poza strefę wyczerpania składników odżywczych i roślina zyskuje dostęp do składników z dalszych i głębszych rejonów podłoża.
Stosowanie preparatów mikoryzowych zyskuje na popularności w nowoczesnym rolnictwie. Jest to innowacyjne podejście wykorzystujące pomysły zaczerpnięte prosto z natury, w celu poprawy zdrowotności roślin i wydajności upraw. Preparatami mikoryzowymi idealnie sprawdzającymi się w uprawach warzywniczych są BACTIM® VIGOR oraz BACTIM® RADINET.
BACTIM® VIGOR zawiera grzyby mikoryzowe. Poprawia zaopatrzenie roślin w składniki odżywcze i zapewnia lepsze wykorzystanie wody. Ogranicza możliwość zasiedlania ryzosfery roślin przez patogeny odglebowe oraz ich szkodliwość, uniemożliwiając im rozwój i dostęp do składników odżywczych. BACTIM® VIGOR przeznaczony jest w szczególności do stosowania w uprawach warzyw w gruncie. Wyjątkiem są rośliny kapustowate, u których nie jest powszechne tworzenie mikoryzy.
BACTIM® RADINET jest również produktem zawierającym grzyby mikoryzowe, ale zaprojektowanym z myślą o stosowaniu w produkcji rozsad. Przeznaczony jest do podlewania rozsad warzywnych (wyjątek: kapustowate) po pikowaniu do multiplatów i doniczek. Zastosowanie biopreparatu skraca czas produkcji rozsady, pobudza wzrost korzeni, ogranicza stres i poprawia zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe i wodę.
BACTIM® VIGOR oraz BACTIM® RADINET idealnie uzupełniają podstawowe nawożenie upraw. Dzięki zauważeniu i wykorzystaniu potencjału mikoryzy przyczyniamy się do ograniczenia zużycia nawozów i środków ochrony roślin, co jest istotnym krokiem w kierunku zrównoważonego rolnictwa. Mikoryza kształtuje przyszłość upraw!