Kapustne w Pobiedniku Wielkim

Rozsada kapusty głowiastej białej

„Akademia uprawy warzyw u Lutego” to cykl cotygodniowych spotkań z ogrodnikami, które odbywać się będą od grudnia br. aż do kwietnia 2019 r. w Pobiedniku Wielkim (woj. małopolskie). Inicjatywa firm Luty Jacek oraz Toma Seeds obejmuje nie tylko zajęcia teoretyczne, w tym zagadnienia związane z doborem odmian, uprawą, nawożeniem, czy ochroną wybranych gatunków i grup warzyw (np. kapustne, korzeniowe, dyniowate, psiankowate), ale też praktyczne spotkania na polach (w okresie wiosennym).

Tomasz Marasik reprezentujący firmę Toma Seeds

Tematykę dotyczącą uprawy warzyw kapustnych poruszono na spotkaniu, które odbyło się 18 grudnia br. Tomasz Marasik, reprezentujący firmę Toma Seeds omówił asortyment odmian warzyw kapustnych ze szczególnym uwzględnieniem tych polecanych do najwcześniejszych nasadzeń.

W asortymencie kalafiorów polecał odmiany hodowli Gautier Semences: ● Serac F1 (do wiosennych upraw tunelowych oraz pod włókninę i folie perforowaną, o średnicy róży 16–20 cm); ● Ubac F1 (do upraw wiosennych pod włókninę i folie perforowaną, o średnicy róży 16–24 cm); ● Platon F1 (do upraw późnowiosennych, letnich i jesiennych, bardzo dobre okrycie róży); ● Parmac F1 (o wrzosowej barwie róży, bardzo dobre okrycie róży).

W ofercie odmian kapusty głowiastej białej T. Marasik wyróżnił mieszańce hodowli Fito Semilas, a wśród nich: ● Sougetsu F1/Primavera F1 (do bardzo wczesnych nasadzeń i zbiorów już w pierwszej dekadzie maja, główki o masie 1,5–1,8 kg bez tendencji do pękania); ● Haiku F1 (wczesne nasadzenia, główka o masie 1,8–2,5 kg); ● Irodori F1 (ok. 90-dniowy okres wegetacji, główki o masie 2,5–5 kg, wyróżnia się dobrym smakiem, także polecana do krótkiego kwaszenia). W próbach testowane są dwie nowe odmiany brokuła oraz kalarepa (COL2017 F1).

Marasik mówił także o prawidłowej produkcji rozsady, zwracając uwagę na najistotniejsze kwestie dotyczące m.in. nawadniania, światła, nawożenia i żywienia pozakorzeniowego roślin, wietrzenia. Poruszył także kwestie właściwego nawożenia warzyw kapustnych oraz ich ochrony na rozsadniku i w polu.
W zwalczaniu i ograniczaniu rozwoju sprawcy powodującego kiłę kapusty prelegent polecał m.in. ● zmianowanie/nawozy zielone; ● wapnowanie gleby (rozwój sprawcy ogranicza zasadowy odczyn podłoża); ● nawożenie pogłówne saletrą wapniową; ● wykorzystanie produktów bazujących na pożytecznych mikroorganizmach (np. 3KO, Trifender, Radiscudo). Warzywa kapustne wymagają właściwej ochrony przed sprawcą mączniaka rzekomego, w tej kwestii prelegent polecał dezynfekcję podłoża produktem BioReset (ekstrakt propolisu w roztworze wodno-alkoholowym, zemulgowany za pomocą oleju roślinnego, w dawce 2 kg/100 m2), dezynfekcję roślin (Posidone 2,5 l/ha), zastosowanie dolistne preparatu Quadrifolia (bazującego na bakteriach ryzosferowych, z rodzaju Bacillus i grzybach mikoryzowych, w dawce 2 l/ha) oraz zastosowanie zgodnie z aktualną rejestracją środków ochrony roślin rekomendowanych do użycia w danej uprawie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Bernard Zioło z firmy Enza Zaden

Bernard Zioło, przedstawiciel firmy Enza Zaden Poland przedstawił asortyment odmian kapusty, kalafiora, brokuła i kalarepy hodowcy, japońskiej firmy Takii Seeds. W palecie odmian kapusty głowiastej białej do wczesnych nasadzeń wiosennych pod płaskimi okryciami rekomendował odmiany Sunta F1 (62 dni wegetacji, masa główek do 2,5 kg, bez tendencji do pękania, długie okno zbiorcze) oraz Cheeta F1 (wcześniej pod numerem TCA-520 F1, 5–7 dni późniejsza niż Sunta F1, masa główek 1,5–3,5 kg). W ofercie odmian kapusty głowiastej białej proponowanych do zaopatrzenia supermarketów prelegent polecał: ● Predeco F1 (do nasadzeń wiosennych w zagęszczeniu 60 tys. roślin/ha, długie okno zbiorcze, tworzy główki o masie 1,3 do 2,5 kg, mało podatne na pękanie, polecana także do letniego kwaszenia); ● Verdeco F1 (do nasadzeń w drugiej części sezonu – od połowy maja do połowy lipca, z nasadzeń poplonowych nadaje się do przechowywania, masa główek od 2 do 2,5 kg) oraz ● Vertex F1.

Odmiana Cheers F1 polecana jest na zbiory letnie, po ok. 80 dniach wegetacji główki osiągają masę 3–4 kg, a po ok. 110 dniach – 5 kg. Strukta F1 to odmiana uniwersalna jeśli chodzi o terminy nasadzeń, przeznaczenie, i okresy wegetacji. Główki o masie 2,5–3 kg są zwarte, nie mają tendencji do pękania. Odmiana o wysokiej zdrowotności (osadzenie główek na wysokim głąbie chroni liście przed zagniwaniem). Storka F1 i Pronka F1 to odmiany późne, polecane do przechowywania. Urozmaiceniem oferty odmianowej kapusty głowiastej białej są kreacje o nietypowym kształcie główki, w tym wypadku mieszańce Green Rich F1, Green Lunar F1 i Autumn Queen F1 – o płaskiej główce oraz Monserte F1 – o stożkowej główce.

W asortymencie kapust włoskich prezentowano dwie odmiany polecane do wiosennych nasadzeń z wykorzystaniem na rynku warzyw świeżych: ● Convoy F1 o 75-80-dniowym okresie wegetacji, której masa główek dochodzi do 1,5 kg; ● Sonho F1 o 80-85-dniowym okresie wegetacji, kompaktowych i zbitych główkach. B. Zioło zwrócił też uwagę na odmianę kapusty głowiastej czerwonej – Ruby Perfection F1.

W asortymencie odmian kalafiorów B. Zioło zwrócił uwagę na mieszańca Xenia F1 polecanego do najwcześniejszych nasadzeń w tunelach foliowych i pod płaskimi okryciami. Telergy F1 i Elintos F1 to kreacje rekomendowane do zbioru od czerwca. Bielic F1 z kolei to odmiana tolerancja na stresowe warunki uprawy, zarówno abiotyczne (susza, wysoka temperatura), jak biotyczne. Do najpóźniejszych nasadzień rekomendowana była odmiana Crenique F1 przydatna zarówno do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych, jak i dla przetwórstwa.

W asortymencie odmian kalarepy, przedstawiciel hodowcy mówił o mieszańcach Timpano F1 (do wczesnych nasadzeń w tunelach foliowych i pod płaskimi okryciami) oraz Solares i Avaya (oba o dużej tolerancji na stresowe warunki uprawy – wysoką temperaturę i z odpornością na mączniaka rzekomego, główna różnica miedzy nimi dotyczy długości liścia – u odmiany Solares F1 jest on dłuższy).

Tekst i zdjęcia Joanna Klepacz-Baniak

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności