Pogoda i faktyczne potrzeby zamiast sztywnych przepisów

Przepisy ustalają jasno, kiedy możemy stosować nawozy. Jednak sztywne terminy nie biorą pod uwagę warunków pogodowych i faktycznych potrzeb.

Zimy są coraz krótsze i coraz łagodniejsze, dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza prosi Ministra Rolnictwa, aby przepisy zmienić tak, żeby dawały opcję zastosowania nawozów w uzależnieniu od warunków atmosferycznych. Podobnie jak w 2020 powinniśmy mieć możliwość zastosowania nawozów już od 15 lutego.

Przepisy powinny być tak skonstruowane, aby nie było konieczności każdorazowo podejmować takiej decyzji, tylko żebyśmy mogli to robić w zależności od sytuacji pogodowej.

WIR podkreśla, że termin zastosowania tzw. startowej dawki azotu na wiosnę jest bardzo ważny z punktu widzenia agrotechniki i prawidłowego rozwoju roślin. Wiosną, rośliny wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za wczesnym zastosowaniem azotu jest uwilgotnienie gleby, które wczesną wiosną jest na wystarczającym poziomie.

Zgodnie z globalnymi długoterminowymi modelami pogodowymi (amerykańskimi, europejskimi i rosyjskimi) oraz modelami regionalnymi opracowywanymi w IMGW-PIB, pogoda na najbliższe miesiące tj. od lutego do maja będzie w przewadze łagodna, a ilość opadów ma być mniejsza niż zwykle, w związku z czym w miesiącach lutym, marcu i kwietniu nie będzie możliwości zmagazynowania przez ekosystemy wody. Również średnia temperatura prognozowana jest jako wyższa.

Źródło: WIR

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. białoruskie ogórki z importu
  2. warzywa
  3. ziemniaki z cypru

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności