Stare Marzy na bis

W maju br. w gospodarstwie Marii i Jana Cumbrowskich obyła się prezentacja nowych odmian szklarniowych pomidora firmy HM Clause. 5 sierpnia przyszła kolej na przybliżenie producentom z okolic Grudziądza odmian dedykowanych uprawie tunelowej.


Dorota Wielgat reprezentująca firmę HM. Clause rozpoczęła prezentacje od wczesnej odmiany Gourmandia F1 w typie bawole serce przydatnej do uprawy w długich cyklach z rozsady szczepionej lub w krótszych cyklach bez szczepienia. Owoce są spłaszczone karbowane, o masie powyżej 250 g. Specjalistka zalecała regulowanie liczby owoców w gronie do 4, 5 szt. oraz usuwanie kwiatów staśmionych. Podkreślała przy tym, że jest to produkt o wysokich walorach smakowych, nie nadający się do długiego transportu. Kolejną prezentowana odmianą była Gulietta F1 w typie San Marzano o bardzo dużym potencjale plonotwórczym, co potwierdziło się w tunelach państwa Cumbrowskich. Rośliny tworzyły tam bardzo liczne grona złożone z 6–8 dwukomorowych, 200-gramowych owoców o intensywnej czerwonej barwie. W segmencie odmian malinowych prezentowano wczesnego mieszańca Aphen F1 o dużych (ok. 300 g), lekko spłaszczonych i delikatnie karbowanych owocach. Są one wielokomorowe o jasnoróżowej barwie i cienkiej skórce. D. Wielgat zwracała również uwagę na malinową nowość CLX 37944 o nieco mniejszych w porównaniu z Aphen F1, twardych owocach (220–250 g) z okazałą szypułką.

Zobacz także galerię zdjęć.

W gospodarstwie państwa Cumbrowskich prezentowana była również odmiana CLX 37898 F1 o śliwkokształtnych owocach w kolorze malinowym. W uprawie tunelowej z nasadzeń w połowie kwietnia ogławianych nad 6. gronem owoce osiągają masę 230 g, w uprawie szklarniowej dorastają do 200 g. Odmiana może być uprawiana w cyklu przedłużonym z nasadzeń rozsady szczepionej po 15 lutego. Nadaje się do uprawy na różnego typu podłożach. Z segmentu odmian czerwonych, wielkoowocowych specjalistka zwracała uwagę na odmianę Celesteen F1, dostępną w sprzedaży pierwszy rok. Celesteen F1 wyróżnia się wczesnością i bardzo silnym systemem korzeniowym. Jest to cecha dobrze widoczna w tym sezonie gdy po chłodnej wiośnie i pierwszej połowie lata temperatura wzrosła – nowy mieszaniec poradził sobie ze wzrostem temperatury bardzo dobrze podczas gdy wiele odmian zareagowało objawami niedoboru składników odżywczych na roślinach, gdyż w trudnych warunkach nie wykształciły one prawidłowego systemu korzeniowego. Nowa odmiana tworzy owoce o masie 220–250 g z lekkim karbowaniem.

Oasis F1

Z tego samego segmentu prezentowana była odmiana Oasis F1 odznaczająca się dobrym wiązaniem owoców nawet podczas upałów. Dobrze zbalansowane rośliny tworzą owoce o masie powyżej 200 g o trwałej, okazałej szypułce. Podczas prezentacji można było obejrzeć również odmianę wielkoowocową Beef Bang F1 o karminowych, wielokomorowych owocach. Jest ona polecana głównie do uprawy szklarniowej – już od grudnia, choć dobrze sprawdza się także w tunelach foliowych. Owoce tej odmiany osiągają masę 180–240 g, a w przypadku regulacji liczby owoców w gronach nawet do 300 g.

Organizatorzy spotkania

Współorganizatorami spotkania były firmy ABOB, BASF i Koppert Polska.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Czerwińska-Nowak

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności