• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościXilon – moc z natury

Xilon – moc z natury

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Trichoderma to uniwersalny mikroorganizm występujący powszechnie w glebie. Badania wykazały, że grzyb ten na zasadzie zjawiska konkurencji i nadpasożytnictwa ogranicza w glebie rozwój patogenów odglebowych. Wyselekcjonowanie poszczególnych szczepów pozwoliło wyprodukować produkt Xilon WP skutecznie ograniczający choroby zgorzelowe w uprawach warzyw powodowane przez Pythium i Fusarium.

Xilon WP zawiera 12% Trichoderma asperellum szczep T34 i posiada rejestrację w uprawach wielu gatunków warzyw pod osłonami: w pomidorze, papryce i oberżynie – przeciwko zgorzelom powodowanym przez Pythium spp. W cebuli,warzywach dyniowatych i kapustnych – przeciwko zgorzelom i zgniliznom wywoływanym przez Pythium spp. oraz Fusarium spp. Produkt ten zarejestrowany jest również w takich uprawach jak: cykoria, koper, endywia, pietruszka naciowa, roszponka, rukola, sałata, szczypiorek czy szpinak – przeciwko zgorzelom i zgniliznom spowodowanym przez Pythium spp. oraz Fusarium spp.

Xilon WP

Efekt na roślinie
Stosowanie produktu Xilon WP stymuluje wzrost roślin. Trichoderma poprawia jakość gleby, ponieważ powoduje w niej wzrost organizmów pożytecznych. Konkuruje z patogenami o przestrzeń. Ponadto wykazano, że grzyb ten wzmacnia system odpornościowy rośliny, tworząc fizyczną barierę przed patogenami. Wpływa pozytywnie na wzrost plonowania, lepsze wyrównanie roślin we wzroście oraz powoduje większa ich trwałość pozbiorczą.

Produkt może być stosowany na etapie produkcji rozsady – wymieszany z podłożem lub zaaplikowany bezpośrednio po siewie lub wysadzeniu rozsady. Możliwe jest również stosowanie z fertygacją.

Warto zaznaczyć, że Xilon WP działa zapobiegawczo, stąd w celu uzyskania optymalnego efektu należy go stosować kilkakrotnie. Produkt ten został przebadany w wielu odmianach i różnych warunkach i nie zaobserwowano objawów fitotoksyczności.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warunki stosowania
Optymalny zakres temperatury gleby dla rozwoju szczepu Trichoderma zawartego w produkcie Xilon wynosi 12–25°C. Należy pamiętać, że powyżej 35°C grzybnia nie jest zdolna do wzrostu i może zamierać. Aktywność grzyba w glebie jest największa przez ok. 6-8 tygodni po zabiegu, ale warto wiedzieć, że w glebach o wysokiej zawartości materii organicznej okres ten może wynosić nawet 12 tygodni. Najlepsze efekty obserwowano na glebie o pH ok. 6. Szczep T34 kolonizuje podłoże uprawowe a także podłoża nieorganiczne np. wełna mineralna czy perlit. Produkt ten najlepiej rozwija się w wilgotnej glebie. Nie jest on szkodliwy dla organizmów pożytecznych.

Xilon WP może być stosowany w mieszaninach z ekstraktami roślinnymi, biocydami czy nawozami, a nawet insektycydami i herbicydami.

Zalety Xilon WP
Dotychczasowe wyniki wskazują, że skuteczność Xilon  WP jest porównywana z tradycyjnymi środkami grzybobójczymi, ale zaletą jest to, że jego stosowanie nie powoduje ryzyka uodpornienia patogenów. Ponadto wpływa na użyźnienie gleby. Nie powoduje ryzyka pozostałości w plonie. Xilon WP łatwo się stosuje w formie oprysku lub nawadniania kroplowego. Jest bezpieczny dla operatora oraz owadów pożytecznych. Jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Potwierdzona skuteczność
Xilon WP jest stosowany m.in. w uprawach warzyw psiankowatych i dyniowatych na Węgrzech, gdzie potwierdzono jego wysoką skuteczność w ograniczaniu chorób. Produkt ten był również oceniany w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach. W uprawie marchwi i ziemniaka osiągnięto zadowalające efekty, porównywalne a nawet przewyższające ochronę konwencjonalną. 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl